Zelenskiy'den Rusya'ya ağır sözler: Terör devleti olarak kabul edilsin

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın bir terör devleti olarak kabul edilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Zelenskiy'den Rusya'ya ağır sözler: Terör devleti olarak kabul edilsin

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy video bağlantısı üzerinden Avam Kamarası’nda İngiltere milletvekillerine konuştu. Böylece Zelenskiy, Avam Kamarası'na bu şekilde konuşan ilk yabancı lider oldu.

NAZİ ALMANYASI BENZETMESİ

Zelenskiy, konuşmasına "Hayalleri olan büyük bir ülkenin lideri ve vatandaşı olarak sizlere sesleniyorum" diye başladı ve ardından Ukrayna'nın işgalini İngiltere'nin ikinci dünya savaşı sırasında Nazi Almanyası ile mücadelesine benzeterek "Naziler ülkenizi ele geçirmek istediğinde siz de ülkenizi kaybetmek istemediniz. İngiltere için savaştınız" dedi.

Zelenskiy, “En büyük ordulardan biriyle savaşmamıza rağmen şimdi bizim için asıl soru olmak ya da olmamak. Cevap olmak” dedi. 

'RUSYA TERÖR DEVLETİ OLARAK KABUL EDİLSİN' 

Ukrayna'nın bu savaşı istemediğini söyleyen Zelenskiy, Rusya'nın bir terör devleti olarak kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Ukrayna'daki insanların Rus birliklerine karşı mücadelesinin "kahramanlık" olduğunu söyleyen Zelenskiy, "Hayatlarına devam edebilecek çocuklar vardı" dedi.

'YAPTIRIMLAR YETERLİ DEĞİL'

Sözlerine devam eden Zelenskiy, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımları olumlu karşıladıklarını ancak bunun yeterli olmadığını ve Ukrayna'nın uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

Zelenskiy'nin konuşmasının ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson da milletvekillerine konuştu.

Johnson, İngiltere ve müttefiklerinin Ukrayna'ya destek ve gerekli silahları vermeye, yaptırım uygulamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Johnson aynı zamanda Putin'in işgal girişimi başarısız, ve Ukrayna "tekrar özgür olana kadar" İngiltere'nin her yolu deneyeceğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER