Zelenskiy'e bir AB ülkesinden şok: Ukrayna'nın üyeliğini konuşma sırası değil

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin 'Şu anda bunu konuşmanın zamanı değil' açıklamasında bulundu.

Zelenskiy'e bir AB ülkesinden şok: Ukrayna'nın üyeliğini konuşma sırası değil

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın aktardığına göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusundaki talebine olumsuz yanıt vererek, "Şu anda bunu konuşmanın zamanı değil" dedi.

Rutte, Salı günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptı. İki lider, Ukrayna'daki son durum, sivillerin kaybı, tahliyelerin seyri ve insanı yardım konularında görüş alışverişinde bulundu.

Zelenskiy, görüşmeye ilişikin Twitter mesajında, "Hollanda'nın Rusya üzerindeki yaptırım baskısına karşı tavizsiz duruşu ve Ukrayna'nın AB üyeliğine verdiği destek için" teşekkür etti.

banner112
Hollanda Başbakanı, Zelenskiy'in bu açıklamasını yalanladı, Ukrayna'nın AB üyeliğine destek vermediğini vurgulayan Mark Rutte, "Ukrayna'nın bu isteğini çok iyi anladığımı ve kısa vadede Ukrayna için elimizden gelen her şeyi yapmak için omuz omuza olduğumuzu söyledim. Ama şu anda Ukrayna'nın AB üyeliğini konuşmanın zamanı değil" dedi.

Rutte, gazetecilerin, Zelenskiy'den Twitter mesajını silmesini isteyip istemeyeceği sorusuna da, "Hayır, bunu sormayacağım" karşılığını verdi.

Hollanda'da, Ukrayna'nın AB ile ortaklık anlaşmasının onaylanması konsunda 2016 yılında yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 61'i "hayır" oyu kullanmıştı.

Rutte başkanlığındaki dönemin hükümeti, referandum için "evet" çağrısı yaparken, muhalefet ise, "Rusya ile sorunları olan, yolsuzluk ve istikrarsızlık batağındaki bir ülkenin, Avrupa'ya yeni sorunlar getireceği" gerekçesiyle Ukrayna'nın üyeliğine karşı çıkmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER