8 milyondan fazla öğrencinin sadece yüzde 8'i devlet yurdundan faydalanabiliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beylikdüzü Gençlik Kolları Başkanı Batuhan Berk Çetin, Türkiye’de bulunan 8.240.997 üniversite öğrencisinden sadece %8.2’sinin devlet yurdundan yararlanabildiğini söyledi.

8 milyondan fazla öğrencinin sadece yüzde 8'i devlet yurdundan faydalanabiliyor

Üniversite öğrencilerinin barınma problemine dikkat çekmek amacıyla CHP Beylikdüzü Gençlik Kolları, Beylikdüzü Belediyesi Kapalı Pazar alanında bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında konuşan CHP Beylikdüzü Gençlik Kolları Başkanı Batuhan Berk Çetin şunları ifade etti:

Özellikle İstanbul’da üniversite öğrencisi arkadaşlarımız barınma açısından çok büyük problemler yaşıyor. Üniversite okumak için hayaller kuran, ilkokuldan itibaren sınav maratonunun içinde büyük emek harcayan gençlerimiz barınma problemi yüzünden neredeyse üniversite sınavını kazandıklarına sevinemiyorlar. Türkiye’de 8.240.997 üniversite okuyan gencimiz var. Bu sayıya karşın 769 devlet yurdunda sadece 719.567 öğrenci kapasitesi bulunuyor. Evet maalesef üniversite öğrencilerimizin yalnızca %8.2’si devlet yurdundan yararlanabiliyor. Özellikle İstanbul’da kira fiyatları çok arttığı için artık 5-6 öğrenci bile kira ve diğer giderleri denkleştiremiyor. Aileler zaten ekonomik kriz yaşıyor. Oğullarına, kızlarına yeteri para gönderemiyor. Barınma bizim en temel hakkımızdır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile de güvence altına alınmıştır. Biz gençler başka ülkelerde hayaller kurmak istemiyoruz. İktidardan bir an önce barınma sorunumuzu gidermesini bekliyoruz.

YORUM EKLE