CHP'li Yılmazkaya: Sosyal Hizmet ve Çocuk Gelişimi açıköğretimden kaldırılmalı

Sosyal Hizmet Bölümünün açıköğretimde olmasını eleştiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. BAYRAM Yılmazkaya konuyu TBMM Genel Kuruluna taşıdı.

CHP'li Yılmazkaya: Sosyal Hizmet ve Çocuk Gelişimi açıköğretimden kaldırılmalı

Sosyal Hizmet Bölümünün açıköğretimde olmasını eleştiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. BAYRAM Yılmazkaya konuyu TBMM Genel Kuruluna taşıdı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerine seslenen Yılmazkaya yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Toplum sağlığı alanında hizmet veren sosyal hizmet mesleğine gönül vermiş, emek vermiş on binlerce uzmanın açık öğretimle bu uzmanlığın kazanılamayacağı uyarılarını dikkate almak, ülkemizin ve toplumun geleceği açısından kritik öneme sahiptir. Sosyal hizmet mesleğine yıllarca emek veren, zaman harcayan on binlerce insanın bu emeğini heba etmeyin.

Bu mesleklere uzaktan eğitim topluma fayda değil, zarar verir. Sosyal hizmet eğitimini açık öğretime entegre etmek topluma ve bu mesleğin uzmanlarına yapılmış en büyük haksızlıktır. Örgün eğitimini tamamlamış, gerekli stajları almış nitelikli sosyal hizmet uzmanları işsizken şimdi açıköğretimde yüz binlerce işsiz yaratmanın ne anlamı var? Mesleklerin içini boşaltmayın, insanların gelecekleriyle oynamayın.”

Yılmazkaya, “Sosyal hizmet uzmanları toplumun en hassas kesimi olan dezevantajlı ve incinebilir bireylerle çalışıyor.
 
Hastanelerde, sağlık ocaklarında; ATAUM’larda çalışırlar. İlk, ortaokul ve liselerde, üniversitelerde SKS’lerde, mahkemelerde, çocuk ve aile mahkemelerinde çalışırlar. Kreş, engelli bakım merkezleri, huzurevleri, kadın sığınmaevleri, gençlik merkezleri gibi sosyal hizmet kuruluşlarında çalışırlar. Sosyal yardım birimlerinde çalışırlar. Engellilerle ve yaşlılarla, onların aktif ve engelsiz yaşayabilmeleri için her düzlemde çalışmalar yaparlar. Onları sokaklara çıkarırlar, spor yaptırırlar, dansa götürürler. Akıl ve zihin hastalığı olanlarla ya da üstün zekalı çocuklarla özel çalışmalar yaparlar. Topluma uyum sağlamakta sıkıntı çeken alkoliklerle, bağımlılarla, eşcinsellerle, saldırganlarla, boşa çıkmış emeklilerle, gebe kadınlarla, onların gebelik sağlığı ve yaşam zenginlikleri için çalışırlar. Şiddet gören kadınlarla (ve onlara şiddet gösterenlerle) çalışmalar yaparlar. Sadece çocuk ve kadın değil her insanın cinsel sömürüsüne karşı birey, grup, aile ve topluluk düzleminde çalışmalar yaparlar. Toplumdaki göçmen sığınmacı sorunlarını topluluğa uyum temelinde çözmeye çalışırlar. Tüm ve daha birçok çalışmaları birey, grup, aile ve topluluk düzeyinde, kapalı ve açık mekanlarda yaparken sosyal ilişkileri geliştirmeyi, sosyal yalnızlıkları gidermeyi ve sosyal terapiyi hedeflerler.”
Ne Akla Nede Mantığa Uymaktadır

Yılmazkaya, “Bu kadar hassas kişilerle ve toplumun en hassas konuları üzerinde çalışan sosyal hizmet uzmanlarının uzaktan eğitimle yetiştirilmesi ne akla nede mantığa uymaktadır.

Son 10 yıldır Sağlık Bilimleri Fakültesinin çatısı altında bulunan bölümlerin açılan açık ve uzaktan eğitim programlarına dahil edilmesi topluma ve ülkeye ihanettir.

Toplumun sağlam temeller üzerinde yükselmesini sağlayan, yeni nesilleri geleceğe sağlıklı bir şekilde taşıyan sosyal hizmet ve çocuk gelişimi bölümü, desteğe ihtiyaç olan birçok vatandaşımızın yarınları adına, sağlıklı bir toplum geleceğini, mimarisini ve temelini oluşturan bütüncül mesleklerdir.

Bu gerçekler ışığında sosyal hizmet bölümü ve çocuk gelişimi gibi kritik bölümler bir an önce açıköğretimden kaldırılmalı, açık ve uzaktan eğitim verilmesi durdurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 15:05
YORUM EKLE