Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: İktidar bu sonucun sorumlusudur

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, öğretmenlerin ve öğrencilerin pandeminin başından beri yaşadıkları sorunları anlattı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: İktidar bu sonucun sorumlusudur

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, öğretmenlerin ve öğrencilerin pandeminin başından beri yaşadıkları sorunları Cumhuriyet'ten Tuğba Özer'e anlattı. 

Öğretmenlerin, öğrencilerin önceki yıl kazandığı yeterliklerle bir yıl sonrası arasında ciddi kayıpları olduğunu anlatan Kurul, “Ne uzaktan ne yüz yüze eğitim aldılar” dedi.

EN YAKICI MESELE İLE BAŞLAYALIM. 40 GÜNLÜK NORMALLEŞME SÜRECİNDE EN AZ 26 ÖĞRETMEN YAŞAMINI YİTİRDİ. BU ÖLÜMLER ÖNLENEBİLİR MİYDİ, ÖÜMLERİN SORUMLULUĞU KİMDE?

Covid-19 salgınında karşı karşı kalınan ağır tablo nedeniyle Sağlık Bakanı’na bu tablonun sorumlusunun kim olduğu sorulduğunda “herkes sorumlu” yanıtını vermişti. Oysa kısa süreli ciddi bir kapanma yerine aç-kapa önlemleri ile toplu ve kontrolsüz açılmalar ve etkisiz kapanmalarla bir yıl geçirdik. Önlem politikalarını muhalefet partileri, sendikalar, meslek örgütleri ve sivil toplumla tartışmayan, sağlık verilerini açık ve şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşmayan siyasal iktidar bu sonucun sorumlusudur. Herkese dağıtarak kendi sorumluluklarından kaçamazlar.

‘PİYASACI ANLAYIŞ’

AŞILAMA TAMAMLANMAMIŞKEN BAZI OKULLARDA YÜZ TÜZE EĞİTİM SÜRECEK...

Şu anda okulöncesi eğitim kurumları açık, ilkokullar kapalı ama aşıya ilkokul öğretmenlerinden başlandı. Bilimsel araştırmaların verileri incelenerek hangi öğretim düzeyinin ilk önce aşılanacağına karar verilebilirdi.  

ÖĞRETMENLERİN ÇOK AZ BİR BÖLÜMÜ AŞILANMIŞKEN, FUTBOLCULAR VE TURİZM ÇALIŞANLARINA AŞIDA ÖNCELİK VERİLDİ. SİZCE BU POLİTİKANIN NEDENİ NEDİR?

Bu kararlar toplum sağlığını değil, ekonomiyi ve devletin ve piyasaların seçkinlerini önceleyen anlayışın sonuçları. Gelir ve servet sahipleri ya aşının olduğu ülkelere gidiyorlar ya da bir biçimde Türkiye’de aşıya ulaşıyorlar. Duyuyoruz ki aşı randevusuna gelmeyenlerin aşıları günün sonunda çağrılan kimi kişilere yapılıyor. 

YAKLAŞIK BİR YIL BOYUNCA ÖĞRENCİLER UZAKTAN EĞİTİM ALMAK ZORUNDA KALDI. ORTAYA ÇIKAN EŞİTSİZLİKLERİ DE DÜŞÜNÜRSEK BU, ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM HAYATINDA NASIL BİR SONUÇ DOĞURACAK?

En zayıf ve kırılgan çocuklar, yoksul öğrenciler, çalışan çocuklar, kız öğrenciler, anadili farklı olan, özel gereksinimli ve mülteci çocuklar. Ne var ki evde kapalı kalan her çocuk bu süreçten etkilendi. Öğretmenler, öğrencilerin önceki yıl kazandığı yeterliklerle bir yıl sonrası arasında ciddi kayıpların olduğunu belirtiyor. Siyasal iktidar bu süreçte çocukların ve öğretmenlerin sağlık ve eğitim hakkını önceleyen politika izlemedi. Ciddi öğrenme kayıpları yaşadılar, okullar açılabilirse bu kayıplar telafi programları ile kapanabilir. Ancak gerek Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu ve gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’nın böyle bir hazırlık yaptığını henüz görmüyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER