İstanbul'da sokak aralarındaki sıbyan okullarının hali perişan

İstanbul'da sokak aralarında, genellikle binaların bodrum katlarında bulunan sıbyan okullarının çoğu cemaatlere ait, bazısının tabelası bile yok. Çocuklar bu okullarda ve kurslarda dışarı bile çıkamıyor.

İstanbul'da sokak aralarındaki sıbyan okullarının hali perişan

Birgün'den Filiz Gazi'nin haberine göre, İstanbul’da son yıllarda şehrin yoksul mahallelerinde hem kreş hem de okul öncesi din eğitimi veren, denetimden muaf sıbyan mektepleri açılmaya başladı. Aylık 450- 600 arasında değişen fiyatları ile özel okullara göre uygun olmaları, devlet okullarında anaokullarının yeterli olmaması gibi sebeplerden dolayı bu “mektepler” zorunlu seçenek haline geliyor.

Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Alibeyköy’deki mahallelerde sokak aralarında, genellikle binaların bodrum katında sıbyan okulları bulunuyor. Çoğunun yangın merdiveni yok. Hatta bazılarının tabelası bile yok.

'CEMAATE BAĞLIYIZ'

İlk olarak Gaziosmanpaşa’da, Barbaros Hayrettin Paşa Mahallesi’nde bir binanın bodrum katının tüm camları korkulukla kaplı, perdeler kapalı. Giriş yeri binanın arkasında bulunuyor. Kursla ilişkili herhangi tabela yok.

“Süleyman Efendi Cemaati’ne bağlıyız biz. Biz Milli Eğitim’e bağlıyız” diyen ve hoca olduğunu söyleyen kişi şunları söylüyor:

Sıbyanlar da var. Hafta içi buradalar. Hafta sonu eve gidiyorlar. Burası yatılı. Üç kişiyiz, 20 kişilik bir kurs. Süleyman Efendi Cemaati’ne bağlıyız biz. Biz Milli Eğitim’e bağlıyız. Burası yatılı, bizim anaokulumuz da var. Buranın amacı çocukları sokak ortamından arındırmak.

DERSE BAŞLAMA DUASI

Yine Gaziosmanpaşa… Küçükköy’de bir başka mahalle arasında tabelasında Özel İlim Yuvası Minik Kalpler Yabancı Dil Kursu yazan bir başka sıbyan okulu da bir binanın bodrum katında bulunuyor. "Mektebin”, 3-6 yaş arası çocuklar için olduğunu söylüyen bir kadın şunları ifade ediyor:

Toplam 40 öğrenci var. Değerler eğitimimiz oluyor. Esma-Ül Hüsna oluyor, 32 farzı veriyoruz, uyku adamı, tuvalet adabı hepsini değerler eğitimi kapsamında veriyoruz. Onun dışında Kuran-ı Kerim derslerimiz oluyor. Dua, sûre manalarıyla birlikte öğretiyoruz. Cüz derslerimizi bire bir Kuran öğretmenimiz veriyor. Diğer dua, sûreleri de her gün düzenli olarak tekrar yapıyoruz. Derse başlama duası Subhaneke, Kevser. Bunların hepsini her gün tekrarlıyoruz, ay sonuna kadar o çocuğa oturuyor.

ÇOCUKLAR DIŞARIYA ÇIKAMIYOR

Yine Küçükköy’de bu sefer 14 yaş üstü erkek çocukların olduğu Küçükköy Merkez Camii Kuran Kursu'nda büyük bir binanın camlarından sarkan gençler görülüyor. Bilgi almak için konuşulan kişi içerde 9 hoca olduğunu söylüyor, sordukça yanıtlıyor:

Saat 05.30’da sabah namazı ile birlikte kalkış oluyor. Akşam 22.00 gibi yatış… Odalar 6 kişilik. Kurstan hafta içi çıkış yok. Gündüz hiçbir şekilde dışarıya çıkış yok. Yasak… Buraya geldiğinde illa alışacak, ilk baş sıkıntı çeker ama… Alışır alışır… Alışanlar 2, 3 sene kalıyor.

"Gaziosmanpaşa Müftülüğü, Paşa Camii Kur’an Kursu" yazan bir yerin metruk bir gecekondu olduğu görülüyor. Haftada 5 gün, saat 09.00-12.00 arası Kuran Kursu verilen kursun, “Sadece hanımlara…” özel olduğu belirtiliyor.

İstanbul'da oldukça yaygın olan bu okullar denetimden uzak görülüyor. Demir kapılar ardında, perdelerin sıkıca çekildiği korkuluklu bodrum katlarında çocuklara nasıl bir eğitim veriliyor, çocuklar orada ne yaşıyor bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 10:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Allah'in dininide batirdilar!
Allah'in dininide batirdilar! - 3 hafta Önce

Türkiyeyi taliban olmadan afganistan pakistan gibi karanlik zihniyetin ülkesi yaptilar!
Dinler cikarcilarin soyguncularin ve hirsizlarin elinde insanlik düsmanidir!