Marmara Üniversitesi'nde öğrenciler koridorda kaldı 

Marmara Üniversitesi'nde derslik planlamaları mevcut öğrenci kapasitesine göre yapılmadığı için öğrenciler pandemiye rağmen dolu sınıflarda ve  koridorlarda ders dinlemeye mecbur bırakıldı.

Marmara Üniversitesi'nde öğrenciler koridorda kaldı 

Mutluhan YILDIZ / KRT WEB

Marmara Üniversitesi'nde yeni eğitim öğretim yılı 4 Ekim'de başladı. İki yıl önce Hukuk Fakültesi öğrencileri yetersiz derslikler nedeniyle eğitim hakkından yoksun kalmaları gerekçesiyle rektörlük binasına yürüyerek eylem gerçekleştirmişti. Eylemden bir gün sonra amfi dağılımları yeniden organize edilmiş ve fiziki sorunlar bir gecede çözülmüştü. 

Fakat sorunların çözümünden iki yıl sonra, öğrenciler plansızlık ve fiziki imkanların yetersizliği nedeniyle yeniden aynı sorunları yaşamaya başladı. Pandemi döneminde 1.5 sene boş kalan okullarda planlama ve tadilat işleri geciktirildi.  

Derslik planlamaları mevcut öğrenci kapasitesine göre yapılmadığı için öğrenciler koridorlarda ders dinlemeye mecbur bırakılarak mağdur edildi. Kimi öğretim üyeleri de bu şartların ders yapmaya engel teşkil ettiğini belirterek tepki gösterdi.  

Resim

"1.5 SENEDİR DÜZENLEME YAPILMAMIŞ" 

KRT Web'e açıklamalarda bulunan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Beyza Doğan, yıllar önce Haydarpaşa Kampüsü'nden atıldıklarını ve Göztepe Kampüsün'de kendilerine verilen derme çatma binanın ise yetersiz olduğunu söyledi.

Tarihi Haydarpaşa Kampüsü'nden 'hukuksuzca' çıkarıldıklarını ve binanın Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edildiğini hatırlatan Doğan, "Biz Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileriyiz ve hukuksuzca eliminden alınan binamız olan Haydarpaşa'dan atıldık. Haydarpaşa biz henüz içindeyken Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edildi. Öncesinde binamızı onlarla paylaştık ve yavaş yavaş kısıtlandık. Göztepe Kampüsü'nde yapılan apartmandan bozma ve Marmara Hukuk kalitesine asla yakışmayacak binaya geçtik. Binaya geçtiğimiz sene hala inşası devam ediyordu. Her yer inşaat halindeydi. Ona rağmen yeni bina olduğu için ses çıkarmadık. Amfiler yetersizdi. 'Düzelir' dedik ama gördük ki 1.5 sene pandemi olmasına rağmen hiçbir düzenlemeye gidilmemiş. Hala amfiler yetersiz. Öğrenciler sığamıyor." açıklamasında bulundu.  

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 23:46
YORUM EKLE