Öğrenciler zor durumda, KYK borçlarının silinmesini istiyor

Üniversiteden işsiz ve borçlu ayrılma durumunun kendilerini karamsarlığa sürüklediğini belirten öğrenciler, KYK borçlarının silinmesini ve eğitime daha çok bütçe ayrılmasını talep ediyor.

Öğrenciler zor durumda, KYK borçlarının silinmesini istiyor

Evrensel'de yer alan habere göre, üniversitelerden borçlu ve işsiz ayrıldıklarını belirten gençler, bütçenin savaşa ve yandaş sermayeye değil, gençliğe ve eğitime ayrılmasını, KYK borçlarının da silinmesini talep etti.

Son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden borçlarını ödeyemeyen 279 bin 797 kişi, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirildi. Öğrenim kredisi borcu olan 342 bin 282 öğrencinin 2 milyar 95 milyon 228 bin lira borcu var ve borçlarını ödeyemeyen öğrencilere e-haciz uygulanıyor. Genç İşsizler Platformu’nun Ekim ayı raporuna göre, 876 bin üniversite mezunu işsize ek olarak 1 milyon 317 bin üniversite mezunu iş gücünde dahi yer almamakta; işsiz sayılmayıp, iktisaden atıl kalmakta.

ERDOĞAN AÇIKLIYOR AMA GELİŞME YOK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, KYK borçlarına ilişkin 7 Haziran 2018'de "Yapamayacağımız bir şeyin sözünü vermeyelim" ifadelerini kullandı. 14 Aralık 2019'da ise "Değerlendirmesini bütçe görüşmelerinden sonra masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da atacağız" dedi. Bu yılda İstihdam Paketi’ne eklenecek düzenlemeyle, Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda yapılandırma kapsamına öğrencilerin kredi borçları dahil edileceği iddia ediliyor. Her sene “silineceği” ya da “ödenebilecek seviyeye düşürüleceği” iddia edilen KYK borçlarında bir gelişme yaşanmıyor.

YORUM EKLE