Resmi Gazete'de yayımlandı: Gambiya ile eğitim iş birliği

Resmi Gazete'de, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre Türkiye ile Gambiya arasında yapılan eğitim alanında iş birliği anlaşması onaylandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Gambiya ile eğitim iş birliği

ONUR ERDOĞAN / KRT WEB

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gambiya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması", Cumhurbaşkanı  ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla onaylandı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anlaşmaya göre, iki ülke arasında eğitim faaliyetleri kapsamında deneyim ve teknoloji paylaşımı, ortak araştırma yürütme, okulların denkliği gibi konularda iş birliğine gidilmesi öngörüldü.

Ayrıca anlaşmada, Türkiye Maarif Vakfı'nın Gambiya'da kurulması ve faaliyetlerine olanak tanınması da yer aldı.

YABANCI DİLLER, DERS KİTAPLARI, BURSLAR

Anlaşmanın devamındaki maddelerde, okullarda öğretilen yabancı dillere, okul ders kitaplarına ve burs olanaklarına ilişkin bilgiler de yer aldı. Buna göre, iki ülkenin birbirlerinin resmi dillerinin okullarda yabancı dil olarak öğretilmesini teşvik edeceği belirtildi. İki ülkenin okul ders kitaplarında birbirlerinin tarihine, kültürüne ve geleneğine daha geniş yer ayıracağı ve bu kapsamda ders kitaplarını gözden geçireceği vurgulandı. Ayrıca, iki ülkenin de karşılıklı olarak birbirlerine yıllık eğitim bursu tahsis edeceği ifade edildi.

Anlaşma Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gambiya adına ise Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe tarafından imzalandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
OT
OT - 8 ay Önce

Türkiye'nin indiği seviye 3 Dünya kabile devleri

SIRADAKİ HABER