'Yüz yüze eğitim' diyerek fahiş zam yaptılar, online eğitime devam ediliyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi, daha önce 2021-2022 dönemi derslerinin yüz yüze yapılacağını açıklamış, okulun öğretim ücretlerine de buna göre zam yapılmıştı. Ancak öğrencilere üniversite yönetimi tarafından atılan bir mesajda teorik derslerin uzaktan yapılacağı ortaya çıktı.

'Yüz yüze eğitim' diyerek fahiş zam yaptılar, online eğitime devam ediliyor

Onur ERDOĞAN / KRT WEB

İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi, kayıt döneminde öğrencilere yaptığı açıklamada 2021-2022 güz yarı yılında derslerin yüz yüze işleneceğini duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından üniversite yönetimi yeni öğretim döneminin ücretlerine büyük bir zam yapmış, karar öğrencilerin tepkisini toplamıştı.

Tüm bunların ardından skandal bir gelişme daha yaşandı. Öğrencilerin iddiasına göre üniversite yetkilileri, hukuk fakültesine yeni yerleşen öğrenciler için gerçekleştirdiği oryantasyon programında teorik derslerin çevrimiçi, uygulamalı derslerin yüz yüze yapılacağını açıkladı.

Rektörlükten henüz bir resmi açıklama yapılmasa da, üniversite yetkililerinin öğrencilerin konuyla ilgili gönderdiği e-postalara verdiği cevaplar da iddiaları doğruladı.

'DOLANDIRILDIK'

Bu gelişmelerin ardından Bilgi Üniversitesi öğrencileri, okul yönetiminin yüz yüze eğitime göre öğretim ücretlerine zam yaptığını belirterek "dolandırıldıklarını" ifade ederek okul yönetimine tepki gösterdi.

'OKUL YÖNETİMİ DERHAL AÇIKLAMA YAPMALIDIR'

Bu gelişmelerin ardından sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Bilgili Susmuyor Platformu, okul yönetiminin bazı derslerin çevrimiçi yapılacak olmasıyla ilgili daha önce öğrencileri bilgilendirmediğini belirtti. Yapılan açıklamada, şehir dışından gelip fahiş ücretlerle kiralık ev ve yurt tutan öğrencilerin mağdur edildiği belirtildi. Ayrıca öğrenciler, çevrimiçi yapılacağı söylenen ders sayısının YÖK tarafından açıklanan yüzdelik miktarı aştığını kaydetti. Üniversite yönetiminden bir an önce resmi açıklama beklediklerini söyleyen öğrenciler, "Okul bu kararıyla bize bir kez daha öğrenci değil müşteri olduğumuzu hatırlatmıştır" ifadeleriyle tepkilerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 16:12
YORUM EKLE