5 bin liralık atkı takan AKP'li üst düzey isim zamları savundu

2022'nin ilk gününde yağmur gibi yağan zamlarla ilgili AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci'den "Zam geldiği gibi gider... Anlık tepkiye lüzum yok" açıklaması geldi. Birinci 5 bin liralık atkısı ile gündeme gelmiş, onu da savunmuştu.

5 bin liralık atkı takan AKP'li üst düzey isim zamları savundu

Yeni yılla birlikte elektrikten doğal gaza, akaryakıttan ulaşım ücretlerine kadar birçok kalemde adeta zam yağmuru yaşlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, "1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır" açıklamasında bulundu.

Bu açıklama elektriğe konutlarda 150 kWh'ın altında kalan tüketim için yüzde 52, üzerindeki tüketim içinse yüzde 127 zam anlamına geliyor.

DOĞALGAZA ZAM

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde 2022 yılı Ocak ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesiyle ilgili açıklama yayımlandı.

Açıklamaya göre, konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 25 zam yapıldı.

Büyük sanayi ve ticari kuruluşlara sağlanan doğalgaza yüzde 50 zam yapıldı.

BENZİN, MOTORİN VE LPG'YE ZAM

2021 boyunca devam eden akaryakıt fiyatlarına zam yağmuru sürüyor. 1 Ocak itibariyle benzin, motorin ve LPG'ye yeni zamlar geldi. 

Motorine 1 lira 29 kuruş, benzine 61 kuruş, LPG’ye 78 kuruş zam geldi.

KÖPRÜ ÜCRETLERİNE VE AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞİNE ZAM GELDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’da 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak köprü ve Avrasya Tüneli ücretlerini açıkladı.

Açıklamada, "Boğaz Köprülerinde tek yön otomobil geçiş ücreti 8,25 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

Bakanlık açıklamasında, ”Avrasya Tüneli'nde ise otomobil geçiş ücreti 05:00 24:00 saatleri arasında tek yönde 53 TL, 00:00 – 05:00 saatleri arasında yüzde 50 indirimli olarak 26,50 TL olarak belirlenmiştir” ifadesi yer aldı.

MTV'YE ZAM

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) yeniden değerleme oranını yüzde 25 olarak belirleyen Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bu karara göre ocak ayı itibariyle ödenecek MTV yüzde 25 olarak zamlanmış oldu.

PASAPORT, EHLİYET, HARÇ VE CEZALARA ZAM

1 Ocak itibariyle pasaport, ehliyet, harç ücretleri ve ödenecek trafik cezaları da zamlandı.

Tüm bu kalemlerde uygulanacak zam yüzde 36.20 olarak açıklandı.

1 Ocak'tan itibaren süresi 6 ay olan pasaport için 339 lira, 3 yıldan fazla süreli olanlar için 1477 lira ödenecek.

820 lira olan B sınıfı ehliyet harcı 2022'de bin 116 liraya yükselecek.

AKP'Lİ BİRİNCİ: TEPKİYE LÜZUM YOK

Yeni yılla birlikte art arda gelen bu zamlarla ilgili AKP yönetiminden de "açıklama" geldi. AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, yurttaşların büyük tepkisine yol açan zamlar için "Zam geldiği gibi gider... Anlık tepkiye lüzum yok" yanıtı verdi.

Birinci, konuya ilişkin Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda "Zam geldiği gibi gider... Anlık tepkiye lüzum yok. Biz başardık, yine sizlerle el ele biz başaracağız. Dolarda anlık tepki verenleri ne hale getirdik hatırlayınız, hem de bir gecede..." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 5 ay Önce

Bunlar kadar cibiliyetsiz hasiyetsiz bir hükümet gelmedi bunların temeli zengine çalışıp aptal fakiri arabın Allahı ile kandırıp zengini daha zengin akılsız yoksulu arabın türküsü ezan denilen ucube ile uyutup sikmek. Bunlarda suç yok arabın türküsü ile düzülen aptal toplumda suçun en büyüğü

Sigir sürüsü uyanmasin
Sigir sürüsü uyanmasin @Ali - 5 ay Önce

Cehennemi yasiyanlari, olmayan cehennem ile korkutuyorlar, bir kadin ile insanca yasamayi beceremiyenlere sayisiz huri vaad ediyorlar. Sigirlarda leyla oluyor!

Vurgunu basari olarak gösteren yalaka
Vurgunu basari olarak gösteren yalaka - 5 ay Önce

bir gecede milyarlari vurdunuz, az miktarda dolari olanlar garibanlari carptiniz!
Gelen hassiyetsizler, onursuzlar ve yalakalar gidiyor ama zam kalici oluyor!

zengine çalışan hırsızlar
zengine çalışan hırsızlar - 5 ay Önce

Ne olursa olsun, şu anki ekonomik şartlarda 7-8 bin liranın altındaki asgari ücret yada emekli maaşı ile yaşamak imkansız hale geldi. Zamlar indirilsede maaşlara yapılmış yada yapılacak % 50 lik artışlar çoktan yok oldu.
Ülkede küçük bir azınlık haricinde emeğinin karşılığını alamayan büyük bir yoksul kitle oluştu.
Gelinen nokta iyi değil. Bu zamlara rağmen ekonomi başdanışmanının TV de Ocak ayında negatif enflasyon beklentisindeyiz açıklaması AKP nin halktan ve ülkenin şartlarından ne kadar uzaklaştığını net olarak gösteriyor.
Oysa ki 2022 den büyük ve olumlu beklentileri olan vatandaş bu şok zamlarla yeni yıla anksiyete ile başlamak zorunda kaldı.

kapcik agizli
kapcik agizli - 5 ay Önce

yalaka, kic lalesi neyi basardin ? hirsizlikda mahirsiniz onu biliyoruz,

SIRADAKİ HABER