Alanlar ‘insanca yaşam’ talebiyle dolacak

İstanbul’da alanlar bugün ‘insanca yaşamak istiyoruz’ sloganıyla dolacak. İstanbul emek, barış ve demokrasi güçlerinin vergi adaletsizliğine, zamlara ve ekonomik krize karşı düzenleyeceği mitingde on binler demokratik taleplerini dile getirecek. ‘Geçinemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz’ çağrısıyla düzenlenen miting DİSK, KESK, TTB emekten yana sosyalist sol hareketlerin de katılımıyla Bakırköy Pazar Alanı’nda gerçekleşecek.

Ekonomik kriz emeğiyle geçinen geniş halk kitlelerini olumsuz etkiliyor. Emekçiler borç yükünden, yoksulluktan, evine ekmek götürememekten bunalıp intihar ediyor. TÜİK verilerine göre asgari ücret altında, asgari ücretle ya da asgari ücretin yüzde 15 üzerinde ücret alan emekçilerin sayısı toplam 10 milyon. Ortalama ücrete dönüşen asgari ücret açlık sınırının altında. Asgari ücret görüşmelerinde yetkili konfederasyon Türk-İş 2 bin 578 lira altında teklif götürmeyeceğini belirtirken DİSK ise asgari ücretin en az 3 bin 200 lira olması gerektiğini bildirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 2020 bütçesi ile birlikte ise kamu çalışanlarının payına yine yoksulluk ve sefalet düştü. Son iki yılda elektrik fiyatları yüzde 72.4, doğalgaz fiyatları yüzde 60.7 arttı. Nüfusun yüzde 1’lik kesimi ulusal servetin yüzde 54,4’ünü elinde tutuyor, gelir vergisinin ise yüzde 92’sini emekçiler ödüyor. Toplam vergi gelirlerinin yüzde 70’i de dolaylı vergilerden geliyor.

Kriz altında ezilen emekçiler intihara sürükleniyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporuna göre son 6 yılda en az 351 işçi ağır çalışma koşulları ve işsizlik nedeniyle intihar etti. Kasım ayında en az 126, bu yılın ilk 11 ayında ise en az bin 606 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.
Mitinge yapılan çağrı metninde ise şu ifadeler yer aldı: “Grev kararları yasaklı, toplu iş sözleşmesi için taleplerini ifade eden kamu emekçilerine, tazminatını isteyen maden işçilerine, emeklilik hakkını arayan EYT’lilere Ankara yolları kapalı.

Bir gecede çıkartılan KHK’lerle ihraç edilen kamu emekçileri, seçilmişlerin yerine atanan kayyumlar tarafından işlerine son verilen belediye çalışanları ve aileleri açlığa mahkum.

Ücretine zam istemek, hak istemek, adalet istemek hainlik(!) olarak görülüyor, en meşru talepler gözaltı ve tutuklamayla karşılık buluyor.

Emeğiyle geçinen geniş halk kesimleri için hayat her geçen gün zorlaşıyor, insanlarımız geçim zorluğu nedeniyle evine ekmek götüremiyor, çaresizlikten intihar ediyor. (Sorumluların bulduğu çözüm ise siyanür satışını yasaklamak oluyor!)

Siyasi iktidar vatandaşların yaşadığı sorunlara çare üretmek yerine gerçeklerle bağdaşmayan “Yeni Ekonomik Program”lar açıklıyor, hiçbir zaman tutmayacak enflasyon, büyüme hedefleri rakamlarına inanmamızı bekliyor.

Ancak ne yalanları ne de savaş politikaları halkın gerçek gündemini gizleyemiyor.

Sokağın gündemi art arda gelen zamlar, büyüyen vergiler, küçülen maaşlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon, hayat pahalılığı. Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için Bakırköy Halk Pazarında ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitinginde buluşuyoruz.”

Emekten yana güçler emekçinin aleyhine yaşanan bütün bu gelişmelere karşı güçlü bir tepki vermenin ve direnişe geçmenin iyi geleceğini belirterek miting alanında şu talepleri dile getirecek:

♦ Vergi adaletsizliğine son verilsin
♦ Elektrik, su ve doğalgazdan alınan vergi kaldırılsın
♦ Emekçiden alınan gelir vergisi yüzde 15 ile sınırlandırılsın
♦ Temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınsın
♦ İşsizlik Fonu işçilere verilsin
♦ KHK ve OHAL uygulamaları kaldırılsın
♦ Kayyumlar çekilsin

Miting programı ise şu şekilde olacak:

♦ 13.00: Toplanma
♦ 13.30: Yürüyüş
♦ 14.30: Konuşmalar
♦ Miting Tertip Komitesi adına selamlama
♦ EYT’liler adına konuşma
♦ İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri adına konuşma
♦ 15.30: Müzik (Grup Vardiya)
♦ 17.00: Bitiş

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.