CHP'li milletvekili markete gitti, 2 yıl önce yaptığı alışverişin aynısını yaptı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ailesiyle birlikte markete giderek 2 yıl önce yaptığı alışverişin aynısını yaptı. Alışverişin fişini paylaşan Başarır, 2 yıl önce 458 TL ödediği alışverişe yüzde 193'lük artışla bu yıl 1342 TL ödedi. Başarır, 'İşte Türkiye! İşte insanların hali bu!' ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

CHP'li milletvekili markete gitti, 2 yıl önce yaptığı alışverişin aynısını yaptı

Sözcü'den Ali Ekber Şen'in haberine göre, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır yaklaşık 2 yıl önce ailece yapmış oldukları market alışverişinin aynısını dün yaptı.

'İŞTE İNSANLARIN HALİ BU'

İki yıl önce aldıkları ürünlerin birebir aynısını marketten satın alan CHP'li Başarır, şunları söyledi:

Evet, pandemi süreci başladığında yani yaklaşık 2 yıl önceki bir alışveriş fişiyle birlikte şimdi tekrar aynı ürünleri almak kaydıyla bir alışveriş yapacağız.

37 parça en temel ihtiyaçlar; meyve, sebze, pirinç, makarna, yağ gibi. Bakalım Türkiye 2 yıl önce neydi şimdi ne durumda? En ucuz yağ %150 artmış durumda. Kırmızı mercimek 7 kat artmış durumda. Yine toplam 37 parça alışverişimizi tamamladık ve 1342 lira 11 kuruş tuttu.

2 yıl önceki alışveriş dökümümüz; makarna, pirinç, mercimek, karnabahar, patates, tavuk çok lüks sayılmayan ve her ailenin tüketmesi gereken ürünler. 2 yıl önce tam 37 parça alışverişe 458 lira ödemişiz. 2022 de ise aynı alışverişe 1342 lira ödemişiz. İşte Türkiye! İşte insanların hali bu!

'BU ARTIŞA GÖRE ASGARİ ÜCRET 6 BİN 800 TL OLMALIYDI'

2 yıl önceki yaptığı alışveriş ile dünkü yaptıkları alışveriş masrafında tam olarak yüzde 193'lük bir artış olduğunu ifade eden CHP'li Başarır, şu ifadeleri kullandı:

Görünen köy kılavuz istemez. İşte iki tane alışveriş fişinin dökümü. Yüzde 193'lük artış var.

Siz istediğiniz kadar memleketi güllük gülistanlık göstermeye çalışın; istediğiniz kadar TÜİK'in enflasyon rakamlarına müdahale edin, sonuç ortada.

Bu iki yıl arayla ortaya çıkan artış şayet asgari ücrete yansıtılsaydı, bugün asgari ücret net 6 bin 800 TL olmalıydı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2022, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER