Diyanet İşleri Başkanı Erbaş 13 milyar TL'lik bütçeyi az buldu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’in 13 milyar TL'lik bütçesine ilişkin “Bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara, personel masraflarına gidiyor. Geriye kalıyor yüzde 4. O, yüzde 4’le biz planladığımız hizmetlerin yarısını bile yapamıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş 13 milyar TL'lik bütçeyi az buldu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kanal 7 ekranlarından canlı yayınlanan Başkent Kulisi programının canlı yayın konuğu oldu.

Gazeteci Mehmet Acet’in sorularını yanıtlayan Erbaş, Diyanet’in bakanlıkları geride bırakan dev bütçesi ile ilgili tartışmalara yanıt verdi.

'BÜTÇEMİZİN YÜZDE 96’SI PERSONEL MAAŞLARI'

Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi ile ilgili tartışmalara yanıt veren Erbaş, şunları söyledi:

Bizim bütçemiz, devlet kurumu olduğumuz için ve çalışanlar da devlet memuru olduğu için bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara, personel masraflarına gidiyor. Geriye kalıyor yüzde 4. O, yüzde 4’le biz planladığımız hizmetlerin yarısını bile yapamıyoruz. Bizim personel sayımız fazla. Buna rağmen bizim şu an 15 bin imam ve müezzine ihtiyacımız var. 9 bin de Kur’an kursu öğretmenine ihtiyacımız var. İllerden, ilçelerden, köylerden sürekli arıyorlar bizim köyümüzde, mahallemizde imam yok diye. Çünkü istediğimiz kadar ilan açamıyoruz. Bu sözler bizi üzüyor. Çünkü devlet imam olarak atamış, onun maaşını verecektir. 130 bin 630 kadar personelimiz var. Bunun dışında camilerimiz, Kur’an kurslarımız yapılıyor. Bunlar devletin verdiği ödeneklerle değil, tamamen milletimizin ve Türkiye Diyanet Vakfı katkılarıyla yapılıyor.

DİYANET’İN DEV BÜTÇESİ

2022 Yılı Bütçe Yasası Teklifi’ne göre; Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2022 yılında 16 milyar 98 milyon 580 bin TL bütçe ayrıldı. 2021 yılında 12 milyar 977 milyon 926 bin TL başlangıç ödeneği verilen Diyanet’in bütçesinde, 2022 yılı için yüzde 24,02 oranında bir artış öngörüldü. Başkanlığın 2023 bütçesi 18 milyar 620 milyon 802 bin TL, 2024 bütçesinin ise 20 milyar 729 milyon 373 bin TL olarak tahmin edildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sebep
Sebep - 2 hafta Önce

Asalaklari cogaltmis, para yetmiyor!

Hüsnü
Hüsnü - 2 hafta Önce

Mercedesi sat bütçeye kat

Müslümanligin  temsilcisine bakin!
Müslümanligin temsilcisine bakin! - 2 hafta Önce

Bu bir müslüman, yetimden, alninin teri ile riskini kazananlardan , kerhanlerden , ickilerden, faizden ve kumarlardan alinan paralar ile iktidara yaranmak icin dini kullanip, arap artiklarini maasa bagliyor, sonrada para yetmiyor diye serzenis icerisinde!

Müslümanlarda israf haram imis!
Müslümanlarda israf haram imis! - 2 hafta Önce

istanbulda bir camide 134 görevli var ama 30 kis gelip namaz kiliyor !

Bu herif cennete giderse
Bu herif cennete giderse - 2 hafta Önce

Kafir dediklerinin hepsi cennetin bas kösesinde oturur

mustafa ata
mustafa ata - 2 hafta Önce

Allaha sükür Deist oldukda bu zirvaliklari dinlemiyoruz artik. hehehehehe