Dolar devletin enerji kuruluşlarını vurdu: 60 milyar TL zarar

Gazeteci Olcay Aydilek, KRT WEB'de yayımlanan köşe yazısında devlete bağlı enerji kuruluşları BOTAŞ ile EÜAŞ'ın TL'de yaşanan rekor değer kaybının ardından uğradığı zararı ele aldı. Aydilek, iki kuruluşun yıl sonunda toplam 60 milyar TL zarar edeceğini öngördü.

Dolar devletin enerji kuruluşlarını vurdu: 60 milyar TL zarar

Gazeteci Olcay Aydilek, KRT WEB için kaleme aldığı köşe yazısında Türk lirasında yaşanan rekor değer kaybının devlete bağlı enerji kuruluşlarını nasıl etkilediğini ele aldı.

Aydilek, EÜAŞ ve BOTAŞ'ın Türk lirasının değer kaybına uğradığı süre boyunca sermayesini tükettiğini ve iflasa karşı karşıya kaldığını belirtti. Aydilek, iki kuruluşun yıl sonunda uğrayacağı zararın toplamda 60 milyar TL'yi bulacağını öngördü.

Aydilek'in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

EÜAŞ, devletin sahip olduğu santralları işletiyor ve elektrik üretiyor. Atatürk, Keban, Karakaya gibi hidroelektrik santrallar (HES) da EÜAŞ’ın kontrolünde bulunuyor. Bu santrallar, en ucuz ve yenilenebilir kaynak olan sudan elektrik üretiyor. Suyun sunduğu fiyat avantajı ile elektrikte doğal gaz ve ithal kömürden kaynaklı görece yüksek üretim maliyetleri düşürülüyor.

BOTAŞ, bir yandan dolar kurunda yaşanan olağanüstü artış sonrasında ithalat maliyetlerinin artması diğer yandan konut, sanayi ve gazla çalışan santrallara yönelik sübvansiyon yükünün büyümesi nedeniyle sermayesini tüketti. Teknik olarak “iflas” ile karşı karşıya kaldı. Şirkete, bu nedenle yıl içinde iki kez sermaye takviyesi yapıldı. 14 milyar 357 milyon TL olan sermayesi, Haziran ayında 18 milyar 607 milyon TL’ye ardından da 25 Ekim’de 35 milyar 317 milyon TL’ye yükseltildi. 

Devlet, doğal gaz ve ithal kömürden kaynaklı birim üretim maliyetlerinin arttığı, “serbest piyasa”da bir kilovatsaat elektriğin fiyatının 1 TL’ye yaklaştığı bir dönemde kritik bir adım daha atmak zorunda kaldı. 
EÜAŞ da maliyetleri artmasına karşın toptan elektrik satış fiyatlarından kaynaklanan nedenlerle sermayesini tüketti. Şirketin sermayesi 14 milyar TL’den 19 milyar 414 milyon TL’ye yükseltildi. 

60 MİLYAR TL ZARAR

BOTAŞ ve EÜAŞ’ın karşı karşıya kaldığı ağır finansal kriz, mali tablolarına da olumsuz yansıyacak. BOTAŞ’ın, aldığı ile sattığı gaz arasındaki fark nedeniyle yıl sonu zararının 4-4.5 milyar doları bulacağı hesaplanıyor. Dolar kurunun 13 TL’ye dayandığı dikkate alınırsa, en az 50 milyar TL’lik bir zarar söz konusu olacak.

EÜAŞ’ın da yıl sonunda en az 10 milyar TL dolayında zarar etmesi bekleniyor. Bu tutarın daha da büyümesi sürpriz olmayacak.

YORUM EKLE