Dünya Bankası eski baş ekonomisti: Erdoğanizm Türkiye'yi batırdı

Dünya Bankası eski Başekonomisti ve IMF eski Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'nin ekonomik durumuna ilişkin  “Erdoğanizm Türkiye'yi batırdı” analiz yayımladı. Analizde “Erdoğan, teorilerini ısrarla uygulamayı sürdürürse Türkiye ekonomisinin görünümü daha da kararacak" ifadelerine yer verdi.

Dünya Bankası eski baş ekonomisti: Erdoğanizm Türkiye'yi batırdı

Türkiye'nin derin bir ekonomik krizde olduğunu ve bunun tamamen “kendi kendine” yaratıldığını belirten Dünya Bankası Eski Baş ekonomisti ve IMF eski Başkan Yardımcısı Anne Krueger, yazdığı bir makalede AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi teorilerinin Türkiye'yi karanlığa sürüklediğini savundu. “Erdoğanizm Türkiye'yi batırdı” başlıklı makalesinde Krueger, “Erdoğan, teorilerini ısrarla uygulamayı sürdürürse Türkiye ekonomisinin görünümü daha da kararacak. Böylesine stratejik önem taşıyan bir ülkenin istikrarına bu gidişin etkisi, görmezden gelinemeyecek noktaya ulaşabilir” ifadesini kullandı.

banner112
ENFLASYON ATEŞİNE BENZİN DÖKÜYOR

Sözcü'de yer alan habere göre, Krueger, makalesinde, “Türkiye’de fiyat artışları ile reel gelirler eriyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zam enflasyon ateşine daha fazla benzin dökmek anlamına geliyor” dedi.

Anne Krueger 2005 yılında Stanford Üniversitesi’nde IMF Başkan Yardımcısı olarak yaptığı konuşmada Türkiye’yi tüm dünyaya örnek göstermiş, uygulanan ekonomi politikalarını överek, “Türkiye’de elde edilen başarılar, yapısal reform ve doğru politikalarda ısrar etmenin ne denli önemli olduğunu gösteriyor” demişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 10:31
YORUM EKLE