Ekonomistler dolar beklentilerini açıkladı

Ekonomistler Remzi Özdemir, Selçuk Geçer ve Atilla Yeşilada 2022 yılı için dolar tahminlerini açıkladı.

Ekonomistler dolar beklentilerini açıkladı

Dolarda yılın son günü yeniden yükseliş yaşanırken ekonomistlerin 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları da açıklandı. Dolar kuru sert bir yükselişle 18.36 TL seviyelerine kadar çıkmış ve 20 Aralık'ta yapılan müdahale ile 10 TL seviyelerine kadar gerilemişti.

Dolar tahmini yapan ekonomistlerden Remzi Özdemir 18 TL derken Selçuk Geçer ise 16 lirayı işaret etti. Bir başka ekonomist Atilla Yeşilada ise "çarpı 1.25" diyerek hesaplamayı yurttaşa bıraktı.

2021 YILINI DOLAR KAÇTAN KAPATTI?

Patronlar Dünyası'nın haberine göre; dolar kuru yılın son işlem günü yönünü yeniden yukarıya çevirdi. 20 Aralık'tan sonra 11 TL seviyesine kadar çekilen kur yılın son işlem gününü 13,27 TL seviyesinden tamamladı.

DOLAR YİNE 18 LİRA OLACAK

Ekonomist Remzi Özdemir dolarizasyon uyarısı yaparak doların yeniden yükselişinin nedenini Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin ağzından kaçırdığı yüzde 12 faiz sözü olduğunu belirtti. 2022 senesinin ilk 3 ayı zor geçse de sonrasının iyi olacağını belirten Özdemir, Ocak ayında gerekli önlemler alınmazsa dolar kurunun yeniden 18 TL olabileceği uyarısında bulundu.

Ayrıca ekonomist Atilla Yeşilada da 2022 yılında dolar kuru için öngörüsünü açıkladı. Atilla Yeşilada AKP'nin dolar kuru hedefinin 9 lira olduğunu ancak 2022 yılında doların 2021 yıl sonundaki rakamın 1,25 çarpısı olacağını iddia etti.

SELÇUK GEÇER'DEN DOLAR TAHMİNİ

Dolar kuru 30 TL olur, 50 TL olur çıkışı ile çok konuşulan ve hakkında BDDK tarafından suç duyurusunda bulunulan Selçuk Geçer dolar kurunun Ocak ayında yükselişini sürdüreceğini belirterek "Tek endişem kırılmaların olabileceği yönünde. Çünkü 3 ve 22 Ocak ve 14-15 Şubat'ta FED'in açıklayacağı karar çok önemli olacak. Bütün bunlar kurdaki kırılmaları tetikleyebilir. Normal yükseliş eğilimiyle ocak ayı içerisinde en iyi ihtimalle doların 15-16 seviyeleri göreceğini düşünüyorum" diyerek 16 TL'yi işaret etti.(Cumhuriyet)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydemir kūçūkovski
Aydemir kūçūkovski - 6 ay Önce

18×2 olur.
Çūnkū zaten 18 olmuş, okuspokusla 10.5 olmuştu.
O dūşūş bitkisel (nebati) di.
Bu 18 (çıkarsa) antibitkisel olur. Saygılarımla...
(Beni zorla ekonomist yaptınız ne diyeyim size)..

SIRADAKİ HABER