Ekonomistlerden çarpıcı uyarı: Yeniden bir kur fırtınasıyla karşılaşılabilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) brüt döviz rezervlerinin geçen haftaya göre 5 milyar 812 milyon dolar, net rezervlerin ise 3 milyar 535 milyon dolar düşmesi üzerine ekonomistlerden, "Veriler, kur korumalı TL mevduatı hesabına söylenildiği gibi katılımın olmadığını, devlet eliyle soygun düzeni kurulduğunu gösteriyor" yorumu geldi.

Ekonomistlerden çarpıcı uyarı: Yeniden bir kur fırtınasıyla karşılaşılabilir

Ekonomist Evren Devrim Zelyut ve iktisatçı Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş, Merkez Bankası’nın açıkladığı bürüt ve net döviz rezervlerindeki düşmeyi ANKA Haber Ajansı'ndan Esra Alus'a değerlendirdi.

Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş, Merkez Bankası brüt döviz rezervlerinin geçen haftaya göre 5 milyar 812 milyon dolar, net rezervlerin ise 3 milyar 535 milyon dolar düşmesinin, ekonomi yönetiminin iddia ettiği gibi kurun sert düştüğü gece halkın döviz satmadığını gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. Tahsin Bakırtaş şu değerlendirmeyi yaptı:

'DEVLET ELİYLE SOYGUN DÜZENİ KURULDU... YENİDEN BİR KUR FIRTINASIYLA KARŞILAŞILABİLİR'

Çok açık o gece halk döviz satmamış. Merkez Bankası rezervleri kullanılarak kur düşürülmüştür. Bu devlet eliyle soygun düzeni kurulduğunu gösteriyor. Şimdi de altın havuzu kullanılarak aynısı yapılmaya çalışılıyor. Bunlar palyatif çözümlerdir ve uzun vadeli değildir. Ocakta gelecek enflasyon verisinin ardından yeniden bir kur fırtınasıyla karşılaşılabilir. Tüm dünya faiz oranlarını yükseltirken bizim indirim yapmamız kuru ve tahvil faizini arttırır.

banner112
'HANE HAKLI LASMANI YAPILAN ÜRÜNE ÇOK DA DESTEK VERMEDİ'

Kur korumalı mevduat hesabında yararlanamayan tüzel kişilerin düşük kuru alım fırsatı olarak gördüğüne dikkat çeken Evren Devrim Zelyut de şunları söyledi: 

24 aralık haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,2 milyar dolar artmıştır. Arındırılmış rakamlara baktığımızda tüzel kişilerde 1,6 milyar dolarlık artış, gerçek kişilerde 136 milyar dolarlık düşüş görülüyor. Bu rakamlar bizlere 2 şey söylüyor; 1’incisi hane halkının açıklanan lansmanı yapılan ürüne, kur korumalı mevduat hesabına çok da destek vermediğini görüyoruz. 

İkincisi, ürünün dışındaki tüzel kişilerin kur düştükçe durumu bir alım fırsatı olarak gördüklerini değerlendiriyorum. Zaten 170 milyar dolarlık kısa vadede borcu olan tüzel kişiler düşük kuru bir alım fırsatı olarak görmüş ve döviz biriktirmektedirler.

(ANKA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Devleti iktidar ile kariştirmayin!!!!!
Devleti iktidar ile kariştirmayin!!!!! - 5 ay Önce

Devlet eli ile degil saraylinin eli ile soygun daha dogru!

SIRADAKİ HABER