Emekli maaşına gelmesi beklenen zam miktarı belli oldu

2022’nin başında en düşük SSK emeklisi maaşının 3.030 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisi maaşının 2.724 liraya ve en düşük tarım emeklisi maaşının ise 2.195 liraya yükseltilmesi bekleniyor.

Emekli maaşına gelmesi beklenen zam miktarı belli oldu

2021 yılın ilk 6 ayında yani SSK ve Bağkur’lu emekliler yüzde 8.45 zam almıştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; enflasyon ikinci 6 aylık dönemin 5 ayında kümülatif yüzde 10.46’lık enflasyon rakamına ulaşıldı.

1.500 lira olan en düşük emekli maaş tutarına seyyanen zam yapılması ve üzerine enflasyon oranında zam yapılacağı bekleniyor. Peki emekli maaş zammı ne kadar olacak?

EMEKLİLERE YÜZDE 16 ZAM

Merkez Bankası beklenti anketine göre Aralık için enflasyon öngörüsü yüzde 3.37 seviyesinde. Bu beklentiye paralel 6 aylık enflasyonun da yüzde 16'ya kadar çıkacağı bekleniyor. Yani maaşlara bu oranda zam yansıtılacak. Bunlara ilave olarak emekli maaşında iyileştirme de öngörülüyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

banner112
TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyona göre de işçi ve Bağ-Kur emeklileri için şimdiden yüzde 10.47 zam kesin gözüküyor. 2022’nin 3 Ocak tarihinde açıklanacak 6 aylık enflasyona göre bu zam oranı daha da artabilir.

Bugünkü hesaba göre de 2022’nin başında en düşük SSK emeklisinin aylığı 3.030 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 2.724 liraya ve en düşük tarım emeklisinin aylığı ise 2.195 liraya yükselecek. 2021 yılında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılın ilk yarısında maaşlarını yüzde 8.36, yılın ikinci yarısında ise yüzde 8.45 olmak üzere bu yıl toplam yüzde 16.81 zamlı almışlardı.

TABAN TUTARDA DA ARTIŞ

Geçen yıl SSK ve Bağkur emekli maaşının en düşüğü 1.500 liraya sabitlenmişti. Şimdi bu taban tutarın 2 bin liraya artırılması üzerinde çalışmalar yapılıyor. Kamu çalışanlarına yönelik ek zammın emekliye de
verilmesi planlanıyor. 2 bin lira taban puanı baz alınırsa, bu tutarın üzerine enflasyon zammı eklenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerin gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz” demişti.

Bu kapsamda seyyanen ya da oransal bir artış gündeme gelecek. Ocak ayına kadar bu çalışmaların detayları ortaya çıkacak. Bu zam enflasyon farkının üzerine eklenecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 20:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cimizkoz
Cimizkoz - 1 ay Önce

Asgarî ücrete yapılanı istiyoruz başka birşey istemiyoruz duyun bu emeklilin sesini

Hayrettin Gülbüz
Hayrettin Gülbüz - 1 ay Önce

Tabiki Emeklilere Askeriye üzerinden hesaplanıp zam yapılmalıdır 2000 önce Emekli olanlar ek zam verilmişti 2000 den sonra emekli olanlara uygulanmadı uyulanmazsa ikilik yapılmış oluyor.

Sadık
Sadık - 1 ay Önce

Ya emekliler çok zor durumda asgari ücretle eşitlenmezse inanın ölecegiz

Sevgi
Sevgi - 1 ay Önce

Emekli ye ne yapıyorsun peki ev kirası dilencilik yapmaktan bıktık Pazar yüzü görmüyoruz Şen'in insafin yokmu topla emeklilerin hepsini senin saraya götür

Serpil gündoğdu
Serpil gündoğdu @Sevgi - 1 ay Önce

Adaletin SSK emeklisinde de tecelli etmesini bekliyoruz

Nilgün
Nilgün - 1 ay Önce

Bu zamlar bu kurlar oldukça verilecek olan artış fasafiso mutluluğumuzu tebessüsümüz elimizden alındı bununda bir bedeli olmalı.

Pervin dayan
Pervin dayan - 1 ay Önce

Emekliler ne olacak
35 sene çalış aldığım maaş 3sene oldu emekli olalı 1800 TL

Mevlüt kavak
Mevlüt kavak - 1 ay Önce

Çiftçiyi düsünende yok yem 245

Ahmet
Ahmet @Mevlüt kavak - 1 ay Önce

Yem 250 diyorsun etin kilosunun 150 tl olduğunu söylemiyon

SİYAH
SİYAH - 1 ay Önce

HER ŞEY MÜKEMMEL ÇÖLE YAĞA
N YAĞMUR GİBİ