Fed Başkanı'ndan flaş faiz ve enflasyon yorumu... 

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz ve enflasyon konusuyla alakalı açıklamalar yaptı. Powell, "Gelecekteki faiz artırımlarının hızı gelen verilere ve ekonomik görünümün gelişimine bağlı olmaya devam edecek'' ifadelerini kullandı.

Fed Başkanı'ndan flaş faiz ve enflasyon yorumu... 

Fed Başkanı Jerome Powell, Senato'ya para politikası raporunu sundu.

Powell, ''Gelecekteki faiz artırımlarının hızı gelecek verilere ve ekonomik görünümün gelişimine bağlı olmaya devam edecek. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya vereceğiz. Eğer ABD, tüm Amerikalıların faydalanacağı güçlü bir işgücü piyasası dönemin devam ettirecek ise enflasyonun aşağı getirilmesi zaruri" dedi.

banner112
BÜYÜMEYİ YAVAŞLATMAYA DEVAM EDECEK

Powell, "Mayıs ayı için var olan verilen çekirdek enflasyonun Nisan ayındaki yüzde 4,9 seviyesine olacağını veya hafif şekilde gerileyeceğine işaret ediyorlar. Fed'in odak noktası enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek ve uzun vadeli enflasyon bekleyişlerini iyi bir şekilde çıpalamak. Son veriler reel GSYH'nın cari çeyrekte toparlandığına, tüketici harcamalarının güçlü olmaya devam ettiğine işaret ediyorlar. Finansal şartların sıkılaştırılması büyümeyi yavaşlatmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

İYİ KONUMLAMIŞ DURUMDA

Powell, "Enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir, ancak Fed gelen verilere ve görünümün gelişimine göre buna yanıt vermeye devam edecek. Ekonomi daha sıkı para politikasının üstesinde gelmek için çok güçlü ve iyi konumlanmış durumda" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER