Goldman Sachs'tan Türkiye için korkutan tahmin

Goldman Sachs Türkiye'de enflasyonun yılın ilk çeyreğinde yüzde 40 seviyesini aşacağı ve yılın büyük bir bölümünde bu seviyede kalacağı tahmininde bulundu.

Goldman Sachs'tan Türkiye için korkutan tahmin

Goldman Sachs'ın müşterilerine gönderdiği notunda "Mevsim etkisinden arındırılmamış aylık enflasyonun sürpriz biçimde yüzde 13,6 seviyesine yükselmesiyle Türkiye'de enflasyonun birinci çeyrekte yüzde 40 seviyesini aşacağını ve yılın büyük bölümünde o seviyede kalacağını tahmin ediyoruz" ifadesi yer aldı.

banner112
Bloomberg'in haberine göre Goldman Sachs notunda "TL' deki volatilite dikkate alındığında enflasyon tahminlerindeki belirsizlik olağandışı şekilde yüksek ve yukarı yönlü. İdari ve kısmi mali önlemlerle desteklenen yüzde 14 seviyesindeki politika faizinin TL'yi sürdürülebilir biçimde dengeleyebilme konusunda başarılı olamayacağına yönelik görüşümüzü sürdürüyoruz" denildi.

"TAHMİNLERİMİZ İKİNCİ ÇEYREKTE FAİZ ORANLARININ SERT BİÇİMDE YÜKSELECEĞİ YÖNÜNDE"

Notta ayrıca, "Yetkililerin TL' ye istikrar kazandırmak için seçtiği olağandışı politika tercihlerini sürdürdükleri göz önüne alındığında bunun gerçekleşeceğine yönelik inancımız güçlü olmasa da, tahminlerimiz ikinci çeyrekte faiz oranlarının sert biçimde yükseleceği yönünde" ifadeleri yer aldı.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 12:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maho Aga
Maho Aga - 3 hafta Önce

Kazakistan'da akaryakıt zamlarının ardından hükümet ben bu işi beceremiyorum istifa ediyorum dedi
Başka yolu yok