İktidar yanlısı isimden 'asgari ücret' çağrısı: En az 4 bin TL

İktidar yanlısı Türkiye yazarı Cem Küçük, 'Hayat pahalılığı ortada. Yüksek enflasyon herkesin kabul ettiği bir gerçek' ifadelerini kullanarak asgari ücretin en az 4 bin TL olması yönünde çağrıda bulundu.

İktidar yanlısı isimden 'asgari ücret' çağrısı: En az 4 bin TL

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye yazarı Cem Küçük, TL'nin yabancı paralar karşısında yaşadığı tarihi değer kaybının gölgesinde süren asgari ücret görüşmelerine değindi.

"Hayat pahalılığı ortada. Yüksek enflasyon herkesin kabul ettiği bir gerçek. Enflasyon ortalama yüzde 22 dense de yeme içme sektöründe, gıdada yüzde 50, hatta üzerinde olduğunu biliyoruz" diyen Küçük, şöyle devam etti:

İğneden ipliğe her şeye zam geldi. O bakımdan asgari ücretin alt gelir grubu vatandaşlarımızı tatmin etmesi gerekir. Bunun için de en az 4.000 TL verilmesi gerekir. 3.500-3.700 gibi rakamlar kurtarmaz. Ülkede ciddi geçim derdi başlar. 4.000 lira en azından, az da olsa nefes aldırır. Hükûmetimizin bunu iyi irdelemesi lazım.

'İŞVERENİ VERGİ YÖNÜNDEN HAFİFLETMEK LAZIM'

banner112
Bu noktada işverenin de düşünülmesi gerektiğini dile getiren Küçük, "Onlara da maliyet biniyor. Belki işvereni vergi yönünden hafifletmek lazım. Üstündeki yükü almak lazım. Yani bir tarafı rahatlatayım derken diğer tarafı da boğmamak lazım" ifadesini kullandı.

Küçük, 2000, 2300, 2500 TL gibi emekli maaşı alanların bulunduğunu vurgulayarak "Bunları da düzeltmeli. En azından makul seviyelere çıkarmak gerekiyor. Halkı fakirliğe düşürmemek, enflasyona ezdirmemek lazım" diye yazdı.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ

2022 yılında uygulanacak asgari ücret için Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk-İş ve TİSK'in görüşmeleri sürüyor. Dün gerçekleştirilen üçüncü toplantıda herhangi bir anlaşma sağlanamadı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder taraflar arasında asgari geçim tutarıyla ilgili anlaşmazlığı şöyle açıkladı:

TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. Türk-İş diyor ki, 'Ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim. Bu rakam 3 bin 900’ün altına düşmez' diyor.

YORUM EKLE