IMF'nin üye ülkelere 650 milyar dolar aktaracağı iddia edildi

IMF’nin korona virüs salgını ile mücadele nedeniyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu üye ülkelere 650 milyar dolar aktaracağı iddia edildi.

IMF'nin üye ülkelere 650 milyar dolar aktaracağı iddia edildi

IMF korona virüs salgını nedeniyle üye ülkelere aktarmaya hazırlandığı 650 milyar dolar destek vermeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere sağlanacak kaynağın gelişen piyasaların yatırım enstrümanlarını olumlu yönde etkilediği değerlendirmesinde bulunuldu. 

Bloomberg’de yer alan habere göre, ülkelerin yatırım yapılabilir seviyenin altındaki tahvilleri, IMF haberinin duyulmasından bu yana, yatırım yapılabilir tahvillere göre daha iyi getiri sağladı.

YÜZDE 10'DAN FAZLA ARTACAK

IMF paketinin gelişen ülkelere etkisini değerlendiren uluslararası yatırım kuruluşu UBP’nin yöneticisi Thomas Christiansen, “Gelişen ülkelerin FED’i -Amerikan Merkez Bankası- yok ama IMF’si var” dedi. Christiansen, IMF paketinin gelişen ülkelerin kredibilitesine artıracağını ifade etti.

Bloomberg’e göre IMF paketi, Türkiye, Arjantin, Pakistan ve Ekvador’un merkez bankası rezervlerini yüzde 10’dan fazla artıracak. Mahfi Eğilmez daha önce Ağustos sonunda gerçekleştirilmesi planlanan tahsisten Türkiye’ye düşecek payın yaklaşık 6,4 milyar dolar dolayında olacağını belirtmişti.

AĞUSTOS SONUNDA HESAPLARA GEÇECEK

Bloomberg, IMF kaynaklarına dayanarak söz konusu kaynağın 230 milyar dolarlık kısmının Ağustos ayı sonunda üye ülkelerin merkez bankalarına aktarılmış olacağını belirtti. Sürecin tamamlanması için IMF üyesi ülkelerin yüzde 85’inin kararı onaylaması gerekiyor.  Uzmanlar, IMF tarafından aktarılacak 650 milyar dolarlık desteğin dolarda düşüşe neden olacağı bekleniyor.

YORUM EKLE