Kavcıoğlu'ndan enflasyon hedefi: Yüzde 5

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" açıklamasında bulundu.

Kavcıoğlu'ndan enflasyon hedefi: Yüzde 5

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) finansal istikrar raporu yayımlandı. TCMB Başkanı Şahap Kacıoğlu raporun ön sözündeki özet değerlendirmesinde "Finansal İstikrar Raporu’nun son sayısından bu yana, iktisadi faaliyetteki güçlü toparlanma eğilimi aşılamanın hızlanması ve dış talebin desteği ile sürmektedir" ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu ayrıca "Fiyatlar düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesiyle makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecek" ifadelerini kullandı.

Rapordaki değerlendirmede Kavcıoğlu reel sektördeki döviz pozisyonlarının iyileşmenin sürdüğünü de ifade etti.

Kavcıoğlu'nun özet değerlendirmesi şöyle:

Finansal İstikrar Raporu'nun son sayısından bu yana, iktisadi faaliyetteki güçlü toparlanma eğilimi aşılamanın hızlanması ve dış talebin desteği ile sürmektedir.

İhracattaki canlı seyir ve turizm sektöründeki toparlanma cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi desteklemektedir.

'İYİLEŞME DEVAM EDİYOR'

İktisadi faaliyetteki güçlü seyir reel sektör firmalarının ciro, kârlılık ve likidite göstergelerine olumlu yansımaktadır. Reel sektör YP (yabancı para) pozisyonundaki iyileşme devam etmektedir. Salgınla birlikte artan reel sektör ve hanehalkı borçluluk oranları salgın öncesi seviyelerine gerilemiştir. Hanehalkı finansal varlıklarının yükümlülüklerine göre daha fazla artması bireylerin borç ödeme kapasitesini desteklemiştir.

2021 yılında kredi büyümesindeki yavaşlama temelde ticari kredilerden kaynaklanırken, para politikasında yakın dönemde yapılan güncellemeler sonrasında ticari kredi büyümesi toparlanmaktadır. Cari denge ve enflasyon görünümü için önem arz eden bireysel kredi büyümesine yönelik güçlendirilen makroihtiyati çerçevenin etkileri yakından takip edilmektedir. Bankacılık sektörü aktif kalitesindeki olumlu görünüm korunmakta ve sektörün likidite şoklarına karşı yeterli tamponu bulunmaktadır.

Sektörün kârlılık performansındaki iyileşme sermaye yeterliliğini desteklemektedir.

ENFLASYONDA HEDEF YÜZDE 5

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Bu çerçevede, finansal istikrara ilişkin güncel durum ve görünümle birlikte küresel ve yurt içi makroekonomik gelişmelere yer verdiğimiz Finansal İstikrar Raporumuzun 33'üncü sayısının okuyucular için faydalı olmasını dilerim.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 13:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onurlari şerefleri maaşlari ile ters orantili
Onurlari şerefleri maaşlari ile ters orantili - 1 hafta Önce

Gece kici acikda kalmis sabah kalkinca enflasyon hedefi %5 demis. Ne yapsin emir kulu, omurgasiz ve şahsiyetsiz. Onuru aldigi maaş ile ters orantili, ne kadar cok maaş o kadar az şeref ve onur!

Elinde ücün biri var
Elinde ücün biri var - 1 hafta Önce

"eldeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir."
Lan dürzü baskasini seyi ile gerdege girilmez, kasada 1lira kendi paran yok, elin parasi ile ne yapacaksin. Yabancilar paralarini geri isteyince kime domalacaksiniz? 21 senedir iktidarda sizsiniz , neden ülkeyi batirdiniz, simdide kurtaracak hayallerini millete yutturuyorsunuz!