KESK'ten TÜİK'e tepki: Rakamlar gerçeği yansıtmıyor

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine tepkiler dinmiyor. KESK Genel Başkanı Bozgeyik de rakamların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek "Kamu emekçileri ve emeklilerin ücretleri en az yüzde 50 artırılmalıdır" dedi.

KESK'ten TÜİK'e tepki: Rakamlar gerçeği yansıtmıyor

TÜİK'in bugün açıkladığı enflasyon verileri tepkilere neden oldu. Açıklamaya göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) aralık ayında yüzde 13,58 artarken yıllık bazda yüzde 36,08’i buldu.

Devlet kurumunun resmi verileri son 19 yılın en yüksek enflasyonuna işaret ederken, bağımsız sosyal bilimcilerin kurduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise 12 aylık enflasyonu yüzde 82,81, Aralık ayındaki artışı yüzde 19,35 olarak hesapladı.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMLARI DA BELLİ OLDU

Bu doğrultuda memur ve emeklilere yapılacak zam oranı da ortaya çıkmış oldu. Hükümetin farklı bir tasarrufu olmazsa, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 27.47, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 25.47 oranında zam yapılacak.

DÖVİZ DÜŞTÜ ZAMLAR KALDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi serisine başladığı eylül ayından bu yana yabancı paralar Türk lirası karşısında tarihin en yüksek seviyelerini gördü. Kur korumalı TL mevduat ürününün hayata geçirilmesiyle döviz kurlarında düşüş yaşansa da, bu dört aylık süreçte yapılan zamların geri alınmasına yetmedi.

Dolayısıyla milyonlarca kişinin maaşında belirleyici olan 'resmi enflasyon verileri', hayat pahalılığının her geçen gün kendisini daha fazla hissettirdiği bir dönemde tepkiyle karşılandı.

KESK BAŞKANI BOZGEYİK: RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, kişisel Twitter hesabında yaptığı değerlendirmelerde TÜİK rakamlarının bir kez daha kendilerini yanıltmadığını belirtti. "Rakamlar gerçeği yansıtmıyor" diyerek ENAG'ın yüzde 81,82 olarak açıkladığı enflasyon verilerine dikkati çekti.

Bozgeyik, "Kamu emekçileri ve emeklilerin ücretleri en az yüzde 50 artırılmalıdır" açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
cevdet
cevdet - 3 hafta Önce

elektriğe de tüik in açıkladığı rakam oranın da yapılsaydı.