Konya'da Deniz Gezmiş anmasına bıçaklı saldırı... CHP Konya İl Başkanı KRT'ye konuştu 

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 50. yılında, Konya’da CHP Gençlik Kolları tarafından Konya Zafer Meydanı'nda düzenlenen törene bir şahıs tarafından bıçaklı saldırı gerçekleşti. Deniz Gezmiş’in fotoğrafına saldırı gerçekleştiren şahıs gözaltına alındı. Konu ile ilgili CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, saldırıların AKP iktidarının ayrıştırmacı dilinin sonucu olduğunu söyledi. 

Konya'da Deniz Gezmiş anmasına bıçaklı saldırı... CHP Konya İl Başkanı KRT'ye konuştu 

Mutluhan YILDIZ / KRT WEB

Türkiye'deki devrimci gençlik hareketinin önemli isimleri arasında yer alan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 50. yıl dönümünde Konya'da anıldı.

CHP Konya İl Gençlik Kolları tarafından Konya Zafer Meydanı'nda Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın fotoğraflarının yer aldığı standa karanfiller bırakıldı. Anma etkinlikleri sırasında bir şahıs tarafından bıçaklı saldırı girişimi gerçekleşti.  

Saldırgan elindeki bıçak ile Deniz Gezmiş'in fotoğrafını parçalarken etrafa tehditler savurdu. CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş partililere sakin olmaları uyarısında bulundu. Olay yerinde bulunan polisler şahsı gözaltına aldı.  

Yaşanan saldırı ile ilgili KRT'ye konuşan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, iktidar mensuplarının ayrıştırmacı siyaseti sonucunda bu tür olayları tetiklediğini aktardı. 

"DENİZ'İ SAVUNAN TERÖRİSTİR"

"50. yılında 3 fidanı anmak üzere, gençlik kollarımızın bir organizasyonuydu. Orada bir Deniz Gezmiş fotoğrafını parçalamaya başladı. 'Deniz Geçmiş teröristtir. Onu savunan da teröristtir' dedi. Zaten polisler gözaltına aldılar."

"AYRIŞTIRMACI DİLİ KINIYORUZ"

"Başta İçişleri Bakanı olmak üzere yani bu ülkenin artık asayişinden insanların mal ve can güvenliğinden, ifade özgürlüğünden, seyahat özgürlüğünden ve bunları sağlıklı işlemesini gerçekleştirmekle yükümlü İçişleri Bakanı'nın insanları terörist diye damgaladı. İşte 'şehit cenazelerine gitmeyin' diye CHP il başkanlarına damgaladı, saldırıldığı, başka siyasilere küfür ettiği günlerden geçiyoruz. Sorumlu oldukları noktada makamların saygınlığı içerisinde davranmayınca sonuç malesef bu oluyor.

Bizim etkinliklerimizde her zaman polis bulunur. Saldırıda bulunan çocuğu böyle bir parti teşkilatı ve bir kuruluşa bağlı olmadığı söylendi. "

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER