Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Faizlerler yüzde 17'den 19'a yükseltti.

Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Faizlerler yüzde 17'den 19'a yükseltti.

Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, "Yüzde 19 bir faiz inanılmaz derecede yabancı fonlara kaynak aktarımıdır" dedi.

Ulusoy faiz kararının yükseltilmesinin kurlara geçici bir etki yapacağını belirterek, "Kur bir hastalıktır, illa test ettiği yeri görür" ifadelerini kullandı.

 Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17’den yüzde 19 seviyesine yükseltti.

Merkez Bankası, Naci Ağbal’ın başkanlığa getirilmesinden sonra gerçekleştirilen ilk toplantıda 475, ikinci toplantıda ise 200 baz puan olmak üzere toplamda 675 baz puan faiz artışına giderek politika faizini yüzde 10.25’ten, yüzde 17 seviyesine çekmişti. Ocak ve şubat aylarında yapılan toplantılarda ise faiz oranını değiştirmemişti.

CHP'DEN TEPKİ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın faiz artırma kararına tepki gösterdi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Öztrak, şu ifadeleri kullandı:

"Ekonomimiz kırk katır ile kırk satır arasına sıkıştı. 128 milyar $ rezervi boş yere yakmanın bedelini "yüksek faiz" olarak ödüyoruz. Küresel sermayenin risk iştahını tatmin edebilmek için olağanüstü faiz veriyoruz. Türkiye dünyada en yüksek faiz uygulayan 7. ekonomi haline geldi."

Toplantı sonrası Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon beklentileri, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açmaktadır.

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların hafifletilmesiyle hizmetler ve bağlantılı sektörlerde iktisadi faaliyetin artması beklenmektedir. Bununla birlikte, salgının seyrine ilişkin muhtemel gelişmelere bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerindeki riskler önemini korumaktadır. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güçlü seyreden iç talebin yanı sıra ithalat fiyatlarındaki artışlar cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte yavaşlayan kredi büyümesi son dönemde bir miktar yükseliş eğilimi sergilemiştir.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Öte yandan, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale geleceği beklentisi korunmakla birlikte, son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmektedir.

Kurul, söz konusu gelişmelerin enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerinde oluşturduğu yukarı yönlü riskleri dikkate alarak, önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

2021 yılsonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmeye devam edilecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

ULUSOY: "ENFLASYON BASKISIYLA ALINMIŞ BİR KARAR"

Merkez Bankasının kararını değerlendiren Ekonomist Prof. Veysel Ulusoy, "Bu karar 'enflasyon baskısı o kadar gerçek ki, artık faizleri yükseltmekten başka bir çaremiz kalmadı' anlamına geliyor." dedi. Ulusoy, "Kararda hem dış, hem de iç faktörler mevcut. Özellikle büyüme ve enflasyon ilişkisi kapsamında ABD tahvil faizlerinin yükselme eğilimi, sıcak parayı gelimekte olan ülkelerden ABD'ye çekmeye başladı. Temelde sıcak para ile beslenen, üretimi unutmuş bir Türkiye ekononomisi içinde hem dış borcu yeniden finanse edecek hem de büyümeyi sağlayacak bir fon akımı yaratılması zorlaştı. Sonuçta üretim gücü zaafiyeti enflasyonla beraber faiz artırımını ortaya çıkardı. Bu 2021 yılında sadece baz etkisiyle oluştutulacak br büyümeden de çok şey alıp götürdü" ifadelerini kullandı.

"MAKRO DENGELER BOZUK, DÖVİZ YİNE YÜKSELECEK"

Bu kararın döviz kurunda kısa süreli rahatlamaya sebep olacağını söyleyen Ulusoy, "Doğal olarak döviz kuru düşecek ama makro dengelerin zaten bozuk olmasından dolayı yine yönünü yukarı çevirecektir. Bunu yaparken de Türkiye ekonomisinden yurt içi ve dışı bir takım gelir (kar) aktarımı olacaktır" dedi.

"UZUN DÖNEMDE İŞSİZLİĞİ ARTIRACAK"

Merkez Bankasının kararından yurttaşın cebinin de etkileneceğini belirten Ulusoy, "Halk her durumda gelir kaybına uğrayacaktır. Bunu iki yönlü düşünebiliriz: dolaylı ve doğrudan. Doğruda etkisi sabit ücretlilerin ve aslında rasyonel yatırımcıların harcama maliyetleri  yükselecek, yatırımlar azalacak, tüketim harcamaları ise enflasyon baskısı ile kısıtlanacaktır. Kısa dönemin yanında, uzun dönemde ulusal gelirdeki büyümeyi baskılaması nedeniyle işsizliği artıracak ve yeniden bir enflasyon sarmalına neden olacaktır. İşsizlik ve gelirsizlik en büyük toplumsal yük olacaktır" sözlerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 16:07
YORUM EKLE