Merkez'in ikinci müdahalesinin büyüklüğü belli oldu

Merkez Bankası'nın yaptığı 2. müdahalede spot piyasadaki doğrudan satış büyüklüğü 300 milyon dolar civarında gerçekleşti.

Merkez'in ikinci müdahalesinin büyüklüğü belli oldu

Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen 'sağlıksız fiyat oluşumları' nedeniyle çarşamba günkü müdahalenin ardından, piyasaya satım yönünde bir kez daha doğrudan müdahale etti. Açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur" denildi. Açıklamada başka bir detay ise yer almadı.

Merkez Bankası'nın 3 günde yaptığı 2. müdahalede spot piyasadaki doğrudan satış büyüklüğünün yaklaşık 300 milyon dolar tutarında olduğu tahmin ediliyor.

Piyasadaki kademelerin ve fiyatlamaların cılızlığının da daha büyük bir müdahaleye gerek bırakmadığı vurgulandı.

Bloomberg HT'deki habere göre, çarşamba günü yapılan müdahaledeki alıcılar ile cuma günkü müdahalede alıcı yapısının farklı olduğu belirtildi. Piyasa kaynakları, dün alıcıların nispeten daha küçük miktarlarda talepte bulunduğunu, piyasada ısrarlı alıcı olmadığını ifade etti. Bireysel yatırımcı alımlarının ise çok sınırlı kaldığı vurgulanıyor.

Müdahalenin seviye üzerine değil, likiditenin kaybolmaya başladığı bölge ve oynaklık düzeyi dikkate alınarak gerçekleştirildiği de vurgulandı.

Önceki müdahalede VİOP tarafında, 340 milyon dolarlık işleme taraf olan Merkez Bankası'nın, ikinci müdahale gününde de VİOP'ta pozisyonu oldu, ancak tutar bu kez 51 milyon dolar ile sınırlı kaldı.

YORUM EKLE