MHP'li vekil konuştu: Duyanlar kulaklarına inanamadı

Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz salgınla birlikte daha da derinleşirken MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir’in çizdiği ekonomik tablo dikkat çekti.

MHP'li vekil konuştu: Duyanlar kulaklarına inanamadı

Türkiye’de 2018’de başlayan ekonomik kriz tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ile birlikte daha da derinleşti. Birçok iş yeri kapanırken, işsizler ordusu daha da büyüdü.

İşsizlikteki artışı TÜİK’in son açıkladığı rakamlar da gizleyemedi.

Ekonominin uluslararası sermayeye bağımlılığı anlamında kırılganlığı artarken, turizm gibi, ihracat gibi döviz getiren sektörlerinde yaşanan ciddi daralma, Türkiye ekonomisini ciddi olarak döviz krizi ya da ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya bıraktı. Buna bir de kötü bir salgın ve kötü bir ekonomi yönetimi eklenince durum iyice kötüleşti.

Ancak buna rağmen iktidar partisi ekonomide farklı tablolar çizdi. Ekonomide sessizliği ile dikkat çeken Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’den de benzer bir çıkış geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde iş adamlarına yaptığı konuşma da bu yönüyle dikkat çekti.

Özdemir, "Sanayicilerimizin göstermiş olduğu üstün gayretlerle pandemi sürecinde en hızlı toparlanma eğilimi gösteren ilk birkaç ülkeden birisi olduk" dedi.

AKP hükümetinin ve Cumhur İttifakı'nın almış olduğu tedbirler sayesinde Türkiye'nin korona virüsten ekonomik olarak en az etkilenen ülkelerden birisi olduğunun altını çizen Özdemir, "Ülkemiz ilk günden beri gözle görülmeyen bu düşmana karşı yoğun bir mücadele verirken, sanayicilerimizin göstermiş olduğu üstün gayretlerle pandemi sürecinde en hızlı toparlanma eğilimi gösteren birkaç ülkeden birisi olduk" dedi.

Kovid-19'la mücadele ortamında felaket tellallarının da ortaya çıktığını vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

"Her türlü olumsuzluğa rağmen Türk sanayici ve iş adamlarının, Kayserili sanayicilerin ve girişimcilerinin vermiş olduğu bu mücadele hiç şüphesiz bir ekmek ve emek mücadelesi olduğu gibi aynı zamanda da bir vatan mücadelesidir. Türkiye ekonomisi 2018'de yüzde 2,6, 2019 yılında yüzde 0,9,2020 de ise 1,8 büyüdü. 2021 yılının ilk çeyreğinde Türk ekonomisi 7,2 oranında büyüdü. Bu oran ikinci çeyrekte de 21,7 olarak gerçekleşti."

YORUM EKLE