Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan Erdoğan'ın o sözlerine tepki: Tarihe geçer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını Perşembe günü (yarın) açıklayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP Grup Toplantısı'nda “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” tezini savunmaya devam etti. TCMB'nin politika faizini yüzde 16'da sabit mi tutacağı yoksa yüzde 15'e mi düşüreceği merak konusu. Prof. Dr. Özgür Demirtaş Merkez Bankası'na faiz kararı ile ilgili uyarılarda bulundu. Demirtaş, Erdoğan'ın faiz politikasına da karşı çıktı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan Erdoğan'ın o sözlerine tepki: Tarihe geçer

Türkiye'de gözler, Merkez Bankası (TCMB) yarın saat 14.00'te açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Karar, yurt dışı piyasalar tarafından da yakından takip ediliyor.

Karar öncesinde, artan enflasyona rağmen TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi ve son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı faiz karşıtı açıklamalarla dolar/TL'de 10,68'lik yeni zirve görüldü. Euro/TL’de ise 12 seviyesi aşıldı.

TCMB'nin söylem değişikliğine giderek faiz indirimlerine başlama sinyali verdiği eylül başında 8,27 olan dolar/TL'de iki buçuk aydaki yükseliş yüzde 28'e yaklaştı.

Eylül ve ekim toplantılarında 300 baz puan faiz indirimine giden TCMB, yarın ne yapacak? TCMB'nin faiz kararı döviz kurlarını nasıl etkileyecek?

“Piyasa 100 baz puan faiz indirimi bekliyor diye ben de öyle diyorum ancak net bir beklentim yok, tahmin yapmanın manası da yok” diyen Lafçı, TCMB'nin artık ayrı bir entite olarak görülmesinin doğru olmadığını, bağımsız karar alma yetisinin bütünüyle sona erdiğini, faizi indirmemesi durumunda TCMB Başkanı'nın iş güvencesinin olmayacağını dile getirdi.

12 Kasım Cuma günü “Dolar 10 lira olur mu” diye sorulurken bugün kurda 10,50'nin üzerinin görüldüğünü belirten Lafçı, “Zaten faiz indirimi fiyatlandı, TCMB yarın 100 baz puan faiz indirirse kur daha fazla artmaz denilecek bir durumda değiliz. İndirim kararıyla birlikte kur daha da artabilir. Ortam çok sisli” dedi.

TCMB Başkanı'nın eylül başında çekirdek enflasyon söylemiyle faiz indirimi sinyali vermesi öncesinde 8,30 olan dolar/TL'nin, bu mesaj sonrası 8,80'e yükseldiğini ve filmin orada koptuğunu belirten Lafçı, “Önemli olan eylül toplantısıydı, o ay film koptu, ekim toplantısında filmin devamını izledik” dedi.

Geçen ayki Para Politikası Kurulu (PPK) metninde yer alan “faiz indirimleri için sınırlı alan kaldığı” yönündeki ifadenin yarınki metinde olup olmayacağının da kritik olacağını belirten Lafçı, faiz indirimi yapılıp o cümle çıkarılırsa gelecek ay ek faiz indirimi yapılmayacağı anlamına gelebileceğini, öte yandan bu ay faiz sabit tutulsa bile gelecek ay indirileceği beklentisi devam edeceği için piyasada büyük bir değişim olmayacağını dile getirdi.

SABİT KALIRSA DOLAR 10 LİRANIN ALTINA DÜŞEBİLİR

Işık Üniversitesi'nden Doç. Dr. Evren Bolgün ise, TL'de son günlerde görülen sert değer kaybı nedeniyle yarın TCMB'nin faizi sabit bırakmasını bekliyor.

Tahmin yapmanın çok zor olduğunu, piyasanın kasım ve aralık için toplamda 200 baz puanlık faiz indirimini fiyatladığını belirten Bolgün, “TCMB kur artışı nedeniyle indirimi gelecek aya erteleyebilir” diyor.

Özel sektörün döviz açık pozisyonunun 165 milyar dolar civarında olduğunu hatırlatan Bolgün, “Türkiye'de şirketlerin toplam yıllık kârı 200 milyar TL civarında. Son iki buçuk aydaki kur artışıyla döviz açığı kaynaklı zarar toplam kârdan daha fazla” dedi.

Piyasada şu an fiyatlama yapmanın çok zor olduğunu, sanal markette alışveriş yaparken bile sepete fiyat güncellemesi geldiğini belirten Bolgün, gelecek yıl mart ya da nisan ayında enflasyonun yüzde 30'un üzerine çıkmasını beklediğini söyledi.

banner112
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yarın yapacağı toplantıda çıkacak faiz kararı öncesinde dolar yükselmeye devam ederken bugün partisinin mecliste AKP grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz mesajı verdi.

Konuşmada “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” tezini tekrarlayan Erdoğan, hem Merkez Bankası’na hem partisine hem de hem iş dünyasına mesaj gönderdi. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Türk Lirası’ndaki değer kaybı hızlandı. Dolar / TL 10.67’yi aşarak rekor tazelerken, Euro kuru ise 12.07 ile yeni rekor seviyeleri gördü.

FAİZ MESAJI

Erdoğan konu ile ilgili şunları söyledi:

“Enflasyon nedir, yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin şaşkına döndüğü dönemde bizim bunun tamamen dışında kalmamız mümkün değildir. Onlar giderek daha çok sıkıntıya girerken biz ise önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yere çevirme gayretine girenlere diyorum ki boşuna uğraşmayın. Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Biz faize kesinlikle milletimizi ezdiremeyiz. Bunun başka çıkışı olamaz.”

‘BU YOLDA FAİZİ SAVUNANLA BERABER OLAMAM’

“Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” diyerek parti teşkilatına seslenen Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada, nas ortada olduğuna göre sana bana ne oluyor. Olaya buradan bakacağız ve ona göre de adımımızı atacağız.”

ÖZGÜR DEMİRTAŞ: YAPMAYIN, YAPMAYIN...

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş Merkez Bankası'na faiz ile ilgili kritik uyarılarda bulundu. Demirtaş, "Türkiye: "Faiz Sebep Enflasyon sonuç" gibi Akademide hiçbir yeri olmayan şeyi son 1-2 yıldır deniyor.

Sonuç ortada: Büyük Enflasyon

Daha da denemek mi istiyorsunuz? Eğer kendinize güveniyorsanız, Buyrun indirin yarın faizi bir seferde 500 Baz puan sonucu hep beraber görelim. Eğer yarın Merkez Bankası faizi 200 baz puan (veya daha fazla) indirirse tarihe yapılan en kötü hatalardan biri olarak geçer. YAPMAYIN.

YAPMAYIN..." ifadelerini kullandı.

İşte o paylaşımlar:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER