Ünlü altın uzmanından 'final' açıklaması

İslam Memiş, euro, sterlin, altın ve gümüşte yaşanan ani düşüşleri değerlendirdi. Bayram dönüşü finans piyasalarının durumu için tahminlerde bulundu.

Ünlü altın uzmanından 'final' açıklaması

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Ramazan bayramı öncesi piyasalarda euro, sterlin, altın ve gümüşte yaşanan ani düşüşleri değerlendirerek bayram dönüşü finans piyasalarında neler yaşanabileceğini anlattı. "Nisan ayını final ayı olarak nitelendirdik. Kademeli 4 kez alım yapmak suretiyle bu ayı bitireceğimizi ifade etmiştim" diyen Memiş, "Bayram dönüşü FED'in faiz kararını fiyatlamış bir piyasayla karşılaşacağız" dedi.

Söylediklerinin "yatırım tavsiyesi olmadığının" belirten İslam Memiş'in Youtube'da yaptığı açıklamalar şöyle:

"Nisan ayını final ayı olarak nitelendirdik. Kademeli 4 kez alım yapmak suretiyle bu ayı bitireceğimizi ifade etmiştim. 900 lira seviyesi üzerinde gram altın, 1900 dolar seviyesinin üzerinde ons altın, 12 liranın üzerinde gram gümüş, 25 doların üzerinde ons gümüş almayacaktık. Kurlarımız böyleydi. Düşüş bekliyorduk ve 4 kez kademeli alım yapacaktık. Böylece nisan ayındaki emtia alımlarımız bitecekti ve önümüzdeki 3 ay boyunca kendimizi bekleme moduna alacaktık. Böyle bir harita belirlemiştik kendimize.

Dün ons altında 1880 dolara, ons gümüşte 23 dolar, gram altında 888 lira, gram gümüşte 10.40 lira seviyesine kadar geriledi. Dolarda sabit kur devam ederken ons tarafındaki hızlı satışların gram tarafını da olumsuz etkilediğini gördük.

'FİNAL KISMINI TAMAMLADIK'

 4. kez kademeli alımda haber vereceğim demiştim, sözümü dün tuttum. Final alım kısmını tamamladık. Emtia tarafında orta ve uzun vadeli bir planda beklemeye geçtik. Cumartesi günü Kapalıçarşı, döviz büroları açık. Pazar günü yine nakitlerinizi değerlendirebileceğiniz serbest piyasalar açık, bankalar kapalı. Geç kalanlar bu son günü değerlendirebilir.

banner112
PERŞEMBE GÜNÜNE DİKKAT ÇEKTİ

Perşembe günü resmi tatilden sonraki ilk iş günü. Piyasalar çarşamba günü FED'in faiz kararını fiyatlamış bir piyasayla karşılaşacağız. Önümüzdeki hafta 2 işlem gününde işlem yapacağız. Perşembe ve cuma günü.

Bu hafta boyunca ABD merkez bankası FED'in faiz politikasıyla ilgili piyasalardaki fiyatlamasını gördük. 50 baz puan artışı beklentisi vardı, ancak FED üyelerinden 75 baz puan faiz artırımıyla ilgili manipülasyon geldi. Piyasalarda sert tepki verdi. Avrupa ve Amerikan borsalarında yüzed 3'lük satışlar gördük. FED'in algıyla piyasayı yönettiğini de görmüş olduk. 75 baz puan faiz artırımı ihtimalini çok düşük gördüğümü söyleyebilirim. Çünkü yıllık bazda baktığımız zaman FED'in ikinci kez faiz artırma süreci olacaktır. Belki 2 ya da 3 kez daha faiz artırarak bu süreci tamamlayacaktır.

'DOLARIN DEĞER ARTIŞIYLA İLGİLİ BİR SÜREÇ BEKLİYORUZ'

25 baz puanlık faiz artırımını gördük. Enflasyon yükselmeye devam etti. Bu yüzden şahin tonda bir tutum sergileyerek 50 baz puanda faiz artırımı yapması muhtemel olacaktır. Doların değer artışıyla ilgili bir süreç bizi bekliyoruz. Dolar endeksi 104 doların kapısını çaldı. Dolar ciddi biçimde yükselirken euro dolar ve sterlin dolar paritesinde ciddi bir satış baskısı gördük. Euro dolar paritesi 1.05'in altına sarktı. Euro altın paritesinde 57 bin 200 seviyelerindeki rakamsal değer ons altının değer kazanmasıyla 58 bin 300 seviyesine kadar yükseldiğini gözlemliyoruz.

'FED'İN FAİZ KARARINDAN SONRA EZBER BOZULACAK'

Bence FED'in faiz kararından sonra dikkat etmemiz gerekiyor. 1 hafta önce bir video çekmiştim. FED'in faiz kararından sonra bir ezber bozulacak. Özellikle o alım noktasında final dediğimiz 4. kez alım noktasıyla birlikte bu algı kırılacak. Yani FED 50 baz puan faiz artıracak ve emtia fiyatları daha fazla baskı altında kalacak. FED, altın ve gümüşü baskı altında tutmaya devam edecek diye bir algı vardı ancak bu önceden satın alınan bir algı olduğu için FED'in faiz kararından sonra bunun gerçekleşme ihtimalini çok zayıf görüyorum. O yüzden bu son alımı önemsedim. 1800 dolar seviyesi, gram altında ise 880 lira seviyesi güçlü bir destek noktası olarak çalıştı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER