10 Ekim davasında IŞİD itirafçısından çarpıcı ifade: Askerler bize yardım ediyordu

10 Ekim Ankara Katliamı'nın firari sanıklar davasında tanık olarak dinlenen IŞİD Adıyaman sorumlusu Mustafa Dokumacı'nın eşi Ulkar Mammadova, o dönem Suriye'den Türkiye'ye giriş-çıkışlarda askerlerin kendilerine yardım ettiklerini söyledi.

10 Ekim davasında IŞİD itirafçısından çarpıcı ifade: Askerler bize yardım ediyordu

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada tutuklu sanık Erman Ekici, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Ankara Tren Garı'nda meydana gelen bombalı saldırıda 103 kişi hayatın kaybetmişti. Ekinci ve diğer firari 16 sanığın ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', ‘kasten öldürme', ‘nitelikli şekilde kasten öldürme', ‘resmi belgede sahtecilik', ‘silahlı terör örgütüne üye olma', ‘tasarlayarak öldürme' ve ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme' suçlarıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. 

Katliamın firari sanıklarından olan ve 2019 yılında yaşamını yitiren IŞİD Adıyaman sorumlusu Mustafa Dokumacı’nın eşi Ulkar Mammadova'nın itirafçı olmasının ardından mahkemede tanık olarak dinlenmeye başlandı. Mammadova, Ankara'daki bombalı saldırının gerçekleştiği tarihte IŞİD yöneticisi olan eşi Mustafa Dokumacı'yla birlikte Suriye'de olduklarını söyleyerek, “Sanık Erman Ekici'yi tanımam. Eşim Suriye'de PKK'ya karşı savaştı ve yaralandı. Tel Abyad örgüt tarafından ele geçirilince şehir değiştirdik. Oradaki evimize Türkiye'den gelenler de oldu. Ama biz kadın-erkek farklı yerlerde kaldığımız için kimi gelip gittiğini görmedim. Daha sonra eşim İdlib'de bir saldırıda öldü. Eşim olunca ben de teslim oldum ve suçsuzum” dedi. 

Mammadova, Suriye’ye geçerken askerlerin kendilerine yardım ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

banner112
Biz Suriye’ye giderken sınır yoktu, açık bir tarlaydı. Askerler çantamıza yardım etti. Rahatlıkla gidip dönüyorduk. Türkiye’de yapılan terör eylemlerinden sonra IŞİD Türkiye ketibesini feshetti. IŞİD, Türkiye’den gelen askerlere ondan sonra hiçbir yöneticilik vermedi.

MAMMADOVA BERAAT ETMİŞ

Mammadova, kırmızı bültenle aranmasına, uzun süre IŞiD içinde kalmasına, Adıyaman sorumlusu eşine ve örgüt üyeleriyle yakın ilişkilerine rağmen teslim olduktan sonra yargılandığı davada beraat ettiği öğrenildi.

'KASIM GÜLER TANIK OLARAK DİNLENECEK'

Tanığın beyanlarının ardından söz alan avukatlar davada yer alan 13 firari sanığın İçişleri Bakanlığı'nda yer alan aranan-öldürülen listesindeki teröristlerden olup olmadığını ve bu isimlerin etkisiz hale getirildiyse bunun bilgisinin net bir şekilde dava dosyasına eklenmesi gerektiğini talep etti.

Ara kararını veren mahkeme, IŞİD sözde Türkiye emiri Kasım Güler ve IŞİD’ten dosyası olan Gökhan Karademir'in tanık olarak dinlenmesine, Kasım Güler'in dosyasında 10 Ekim Ankara Tren Garı patlaması davasındaki sanıklara ait bilgi varsa bu bilginin dava dosyasına eklenmesine ve sanık Erman Ekici'nin tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER