2021 Türkiye’si: Binlerce kişi ‘su’ için kilometrelerce yol gidiyor…

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), Batman’ın köylerinde dinamoların elektriklerini, “borç ödenmediği” gerekçesiyle kesti. Kesintinin ardından ilçeye bağlı köylerde yaşayan binlerce kişi susuz kaldı. Köylüler, su kanalından tankerlerle su ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

2021 Türkiye’si: Binlerce kişi ‘su’ için kilometrelerce yol gidiyor…

Ardıl BATMAZ / KRT WEB

DEDAŞ, Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan Beldesi ile Yeniçağlar, Karpuzlu, Samanyolu, Dövecik, Parmakkapı, Taşlıdere köylerinde, hane başı 110 bin lirayı bulan borçlarını ödeyemeyen yurttaşların suyunu kesti. Yurttaşlar, 10-15 gündür suya erişemediklerini belirtiyor. 

 “SADECE KÖYÜMÜZÜN 2 MİLYON 300 BİN TL BORCU”

Evlerine suyu kanaldan çekerek getirdiklerini, çok zorluk çektiklerini belirten Yeniçağlar köyü muhtarı Mehmet Demir, “Köylerimizin ödenemeyen borçlarından dolayı DEDAŞ su depolarındaki elektrikleri kesti. 10 gündür birçok köy su sorunu çekiyor.  Sadece Yeniçağlar köyünün 2 milyon 300 bin TL gibi bir borcu var. Diğer köylerin de borçları çok. Şu an sularımız kesik. Biz de köylüler olarak su kanalından tankerlerle su ihtiyacımızı temin ediyoruz. Köyümüzde hayvancılık da yapılıyor. Hayvanlarımızın su ihtiyacını karşılamakta da zorluk çekiyoruz. Yaşadığımız sorunla ilgili CHP’li milletvekilleri bölgemize geldiler ve yaşadığımız sorunu kendilerine ilettik. Kendileri de bu sorunu Meclis’te gündeme getireceklerini söylediler. Borçların faizlerinin kaldırılması ve anaparanın ödenmesi konusunda bir yardımcı olunabilirse, biz bu borcu taksitlerle ödeyebiliriz. Çok yüklü bir borç çıkartıldığı için borcumuzu ödeyemiyoruz” dedi.

“2 SENEDİR CANIMIZI ÇIKARTTILAR”

27 yıldır hiçbir köye elektrik faturasının gelmediğini belirten Parmakkapı köyü sakinlerinden Veysi Aydın, “1994 yılından bu yana biz bu hizmeti alıyoruz. Kimse bu köylerden para istemedi. 27 senedir bu konuda tek bir şey yapılmamış, son 2 senedir fatura gelmemesine rağmen canımızı çıkarttılar. Onlarca köy 10-15 gündür su sorunu çekiyor. 4 kilometre yoldan su getiriyoruz ki su sorunumuzu az da olsa giderelim. Hayvanlarımızın su ihtiyaçlarını da kilometrelerce yol giderek dere ve nehirlerden karşılıyoruz. Şu anda çok perişan durumdayız. Bu elektriğin parasını hiçbir hükümet bizden talep etmedi. Ansızın fatura kesip önümüze koydukları için şu anda bir şey de yapamıyoruz” diye konuştu.

“KÖYLÜLERİMİZ SU İÇEMİYOR, ABDEST ALAMIYOR”

Köylülerin durumu "zulüm" olarak yorumlayan CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, “Vatandaşlarımızın sorunlarının tespiti için çıktığımız yollarda ve gezdiğimiz birçok yerde halkımızın ciddi sorun ve sıkıntılarının olduğunu görüyoruz.  Buradan çok açık ve net söylüyorum; Köylülerimize yapılan bu zulmü asla kabul etmeyeceğiz. Yazıktır, günahtır, ayıptır.  Köylülerimizin elektriklerini kesen zihniyeti kamuoyunun vicdanına havale ediyorum. Burada yaşayan köylülerimiz su içemiyor, abdest alamıyor. Hayvanlar bile susuzluktan kıvranırken, halkımıza reva görülen bu anlayışı da şiddetle kınadığımızı belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

İHD: SU, TEMEL İNSAN HAKKIDIR

İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi’nden yapılan açıklamada ise, “Sıcaklığın 40 dereceyi aştığı Batman ili Kozluk ilçesine bağlı köylerde DEDAŞ 12 gündür elektrik kesintileri uygulamaktadır. Salgın hastalık ve kuraklıkta binlerce insan suya erişememekte, sağlık hakları ihlal edilmektedir. Su, temel insan hakkıdır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 16:48
YORUM EKLE