6 Mayıs Radyo Günü: Radyolar, 100 yıllık tarihinde en büyük krizi yaşıyor

6 Mayıs Radyo Gününde bir rapor hazırlayan CHP'li Yüksel Mansur Kılınç "RTÜK’te başvurusu olan radyoların yarıya yakını AKP döneminde kapanmıştır. Son üç yılda ve pandemi koşullarında ise ülkemizdeki yerel-bölgesel radyoların yaklaşık üçte biri kapısına kilit vurmuştur” dedi.

6 Mayıs Radyo Günü: Radyolar, 100 yıllık tarihinde en büyük krizi yaşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye radyolarının yaklaşık 100 yıllık tarihinin en büyük krizi ile karşı karşıya söyledi.

Uzun yıllar radyo yayıncılığı da yapan Kılınç, “Yüz Yıllık Tarihinin En Zor Günlerinde Radyo” başlığı ile hazırladığı raporda radyoların içinde bulunduğu büyük krizi gözler önüne serdi. Kılınç, “2018 yılında patlak veren ekonomik kriz, ardından 2020 yılının ilk aylarından itibaren ortaya çıkan pandeminin yarattığı olumsuz koşullar, radyo kuruluşlarını büyük bir krize sokmuştur. Özellikle yerel-bölgesel radyo ve televizyonlar artık varlığını sürdüremez duruma gelmiş ve yüzlercesi kapanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

RADYOLARIN YARIYA YAKINI AKP DÖNEMİNDE KAPANDI

2018 yılında RTÜK’te karasal yayın lisansı bulunan toplam radyo sayısının 1126’dan 2021’de 903’e düştüğüne dikkat çeken Kılınç, “RTÜK’te başvurusu olan radyoların yarıya yakını AKP döneminde kapanmıştır. Son üç yılda ve pandemi koşullarında ise ülkemizdeki yerel-bölgesel radyoların yaklaşık üçte biri kapısına kilit vurmuştur” dedi.

Yayınlarını devam ettiren yerel- bölgesel radyoların da kapanma riski ile karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Yüksel Mansur Kılınç, ''halkın sesi, nefesi olan radyoların sesine ses olmak'' gerektiğini belirterek, “Bu zorlukları aşmanın çabası içindeyiz. Telif ödemeleri nedeniyle birçok radyo yayın yapamayacak duruma geldi. Birçok radyo yayın hayatından çekildi. Yerel renk ve kültürümüzün en önemli ögelerinden olan yerel ve bölgesel radyolarımızın korunması için daha fazla devlet desteğine ihtiyaç var. Devlet yetkililerini, bakanlıkları, cumhurbaşkanlığını, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nu radyolara, radyoculara sahip çıkmaya çağırıyorum” açıklamasını yaptı.

Kılınç, başta deprem olmak üzere olağanüstü durumlarda haberleşmenin, bilgi iletiminin en kolay ve pratik yolunun radyo kuruluşları ve onların işlettiği karasal vericiler olduğuna vurgu yapan Yüksel Mansur Kılınç, karasal radyo yayınlarının Türkiye’nin ulusal güvenliği için stratejik öneme sahip olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE