870 avukattan 'İkizdere' çağrısı

Ülkenin farklı noktalarından 870 avukat yaptıkları ortak açıklama ile İkizdere'de taş ocağına karşı mücadele eden yurttaşlara destek olduklarını açıkladı. Açıklamada ayrıca Rize Barosu'na da çağrı yapıldı.

870 avukattan 'İkizdere' çağrısı

Rize'nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat'ın taş ocağına karşı mücadele eden bölge halkına destek her geçen gün artıyor.

Dün 64 baro başkanı yaptıkları bir açıklama ile direnişe destek verdiklerini açıklamıştı.

64 baro başkanının arasından Rize Barosu'nun yer almaması ise tepki çekmişti. 

870 AVUKATTAN RİZE BAROSU'NA ÇAĞRI

Ülkenin farklı noktalarından 870 avukat yaptıkları ortak açıklama ile İkizdere'de taş ocağına karşı mücadele eden yurttaşlara destek olduklarını açıkladı.

Açıklamada ayrıca Rize Barosu'na da çağrı yapıldı.

Açıklamada, ''Onların sesini önce avukatları, gazeteciler, sonra çevre örgütleri duydu. Sonra binler, onbinler.. Sonra onların sesini 64 Baroyu temsilen Baro Başkanları duydu. Fakat, bu vicdanları dağlayan uçurumun sesini Rize Barosu duymadı, duyamadı" denildi. 

870 avukatın çağrısında şu ifadelere yer verildi:

"Günlerdir, Rize İkizdere halkı, adalet taş ocağının altında kalmasın diye, onlara reva görülen barikatın altındalar. Bir uçurumun kenarından bakıyorlar hepimize, ellerini uzatmışlar ve bizi kurtarmaya çalışıyorlar. Günlerdir kuşlarla, çiçeklerle, arılarla, uçan kuşla bize yaşamı hatırlatıyorlar. Biz burada, bu ormanda yaşamak istiyoruz diyorlar. Yaşamı kendinden bilip çığlık atıyorlar. Onların sesini önce avukatları, gazeteciler, sonra çevre örgütleri duydu. Sonra binler, onbinler... Sonra onların sesini 64 Baroyu temsilen Baro Başkanları duydu.

Fakat, bu vicdanları dağlayan uçurumun sesini Rize Barosu duymadı, duyamadı. Bizi uçurumun kenarından uyaran bu sese kulak kesilmeye davet ediyoruz. Aşağıda imzası bulunan avukatlar olarak Rize Barosu’na sesleniyoruz: Bu uçurumun kıyısında Rize İkizdere halkının sesini duyun. Onların, hak, hukuk ve adalet mücadelesine kulak kesilin. Bu haksızlığın, ekokırımın, gasbın ve yağmanın karşısında, yaşamın yanında yer almaya davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 17:09
YORUM EKLE