A101, doğum iznine çıkan işçiyi 'devamsızlık' bahanesiyle kovdu

A101 adlı marketler zinciri, doğum iznine ayrılan bir işçiyi "işverene haber vermeden devamsızlık" bahanesiyle kovdu. Sendika duruma tepki gösterdi.

A101, doğum iznine çıkan işçiyi 'devamsızlık' bahanesiyle kovdu

Adana'da A101 adlı market zinciri çalışanı, doğum iznine ayrılmasına rağmen Kod-48 olarak bilinen işverenden izin almadan devamsızlık maddesiyle işten atıldı. Mağaza Market-Sen, konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında "Yasalar gereği 8 hafta doğum öncesinde, 8 hafta doğum sonrasında olmak üzere hamile işçilerin toplam 16 hafta doğum izni hakkı vardır. Buna rağmen işçi, hamileliğinin 8'inci ayına kadar çalıştırılmıştır" denildi.

Basın açıklamasının devamında "A101 her türlü işgüzarlığı yaparak işçilerin haklarını ellerinden almaya çalışıyor" diyen sendika, bu tutumun bir şirket politikası olduğunu vurguladı. Açıklamada, "İşçileri kölece çalıştırmaya, ağalıkla yönetmeye, dilediği zaman kodlara başvurarak işten çıkarmaya çalışıyor" denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Mağaza müdürü işçinin iznini işletmeye bildirmedi. Durumu fark eden işçi kendisi bildirimde bulundu. Şirket merkezinden aldığı yanıt ise 'yapacak bir şey yok' oldu. İşçi hakkı yiyen bu işletme, önüne çıkan her fırsatı değerlendiriyor. Doğum izninde 1 yılını doldurup kıdem tazminatı alacak işçinin, kıdem hakkına el koydular. İşçiyi işsiz bırakarak doğum sürecinde kazanacağı haklara el koydular."

YORUM EKLE