ABD'den flaş 'Montrö' açıklaması

Rusya-Ukrayna krizine ilişkin konuşan ABD Dışişleri Müsteşarı Victoria Jane Nuland, Türkiye’nin Montrö Anlaşması uyarınca attığı adımlara ilişkin değerlendirmede bulundu. “Türkiye Karadeniz’den savaş gemilerinin geçmesini engelleyerek güçlü bir duruş sergiledi” dedi.

ABD'den flaş 'Montrö' açıklaması

ABD Dışişleri Müsteşarı Victoria Jane Nuland, Rusya-Ukrayna krizini değerlendirdi. Nuland, Türkiye’nin Montrö Anlaşması uyarınca attığı adımları da değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 3 numaralı ismi, Türkiye’nin bölgedeki hamlelerini değerlendirdi.

ABD Kongresi’nde Dış İlişkiler Komitesi’nde siyasetçilerin sorularını yanıtlayan Nuland, Türkiye’nin Montrö kararını değerlendirdi.

Nuland bu karar ile ilgili olarak, “Türkiye Karadeniz’den savaş gemilerinin geçmesini engelleyerek güçlü bir duruş sergiledi” dedi. Reuters bu açıklamayı “son dakika” ibaresiyle okurlarına aktardı.

Türkiye’nin geçen haftalarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini “savaş” olarak tanımlayarak savaş gemilerinin geçmesini denetleyeceğini ve sadece bazı şartlarda gemilerin Karadeniz’e gidebileceğini duyurmuştu.

“POLONYA UÇAKLARI SÜRPRİZ OLDU”

Nuland Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili değerlendirmelerini farklı açılardan yaptı.

Nuland, Polonya’nın MiG-29 uçaklarını ABD’ye verebileceğine dair açıklama ile ilgili olarak şaşırdığını söyledi. Nuland, “Bildiğim kadarıyla bu uçakların bize verilme kararı bize danışılmadı. Dolayısıyla bence bu Polonya tarafından şaşırtıcı bir hamle” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER