ABD'den Türkiye ile arasında kriz çıkaracak karar

ABD Temsilciler Meclisi, 2022 mali yılına ait savunma harcamaları için 778 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısının onayladı. Onaylanan bütçeye göre YPG/PKK'nın da içinde bulunduğu Suriye'deki gruplara 177 milyon dolar yardımda bulunulacak.

ABD'den Türkiye ile arasında kriz çıkaracak karar

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), mayıs ayında kongreye sunduğu savunma bütçesini içeren yasa tasarısı Temsilciler Meclisi genel kurulunda oylandı.

Oylamada, 316 temsilci "Evet" oyu kullanırken, 113 temsilci tasarıya "Hayır" oyu verdi.

Tasarıya birçok ekleme yapılırken Pentagon'un talep ettiği bütçe miktarına yaklaşık 25 milyar dolar ekleme yapılarak bütçe miktarını 778 milyar dolara çıkarılmış olması dikkat çekti.

Tasarıda, Irak ve Suriye'de IŞİD ile mücadele konusunda eğitim ve destek giderleri için talep edilen 522 milyon doların da aynı şekilde kabul ettiği görülürken, bu miktarın 345 milyon dolarının Irak, 177 milyon dolarının YPG/PKK terör örgütünün de dahil olduğu Suriye eğit-donat programına ayrıldığı ortaya çıktı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 1 ay Önce

yabancı güçleri bölgeden çıkaracak politikayı oluşturacaksın.ırakta ve suriyede seni rahatsız edecek oluşumlar ile mücadele edenleri desdekleyeceksin.