Abdurrahman Dilipak'tan İmam Hatip Liselerine eleştiri

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak bugünkü yazısında, İmam Hatiplerin ve ilahiyat fakültelerinin “Deist” yetiştirdiğini söyledi.

Abdurrahman Dilipak'tan İmam Hatip Liselerine eleştiri

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “‘Deizm’ ‘Pozitivizm’in çocuğu mu?” Başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Dilipak bugünkü yazısında, İmam Hatiplerin ve ilahiyat fakültelerinin “Deist” yetiştirdiğini söyledi.

Dilipak, "İmam hatipler, ilahiyatlar deist üretiyor! Proje İHL'lerde 'asrın idrakine İslamı söyleten' gençler değil, 'asrın idrakine uygun bir İslam yorumu' geliştiren gençler yetişiyor" ifadelerini kullandı.

Akit yazarı şöyle devam etti:

"Evet, bu akıl insanları deist yapıyor. Eğer hiçbir şeye karışmayan, kurguladığı dünyaya sırtını dönüp, onları unutan bir Tanrıdan söz ediyorsanız, Şeytanlar onun yurdunu işgal etti. O zaman ya varlığından haberdar olmadığınız ve sizi unutan bir Tanrı yerine şeytanla ilişki kurmayı deneyebilirsiniz. Ya da pozitig akılla çözemediğiniz bir problem karşısında konuyu araştırılması gereken, şu an için bilinmez olan bir konu olarak görüp agnostik olabilirsiniz. Bakıyorsunuz, her kafadan bir ses çıkıyor. Dini inanışlar birbirini yalanlarken, aynı dinin mensupları da birbirini yalanlıyorsa pozitivist, rasyonalist akılla yetiştirdiğiniz, 'Allah’ın varlığının delilleri'ni ise Agres Morisson mantığı ile pozitif kurallara bağlama gereği duyuyorsanız o insancık niye septik olmasın ki! Bu sebepledir ki, imam hatipler, ilahiyatlar deist üretiyor! Özellikle de proje İHL'lerde 'asrın idrakine İslamı söyleten' gençler değil, 'asrın idrakine uygun bir İslam yorumu' geliştiren gençler yetişiyor."
 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özcan Yalçın
Özcan Yalçın - 1 ay Önce

Seninde az katkın yok yani,deizm sizin gibi inanmaktan 1000 kat iyidir,her türlü pislik var,dini sadece ritüellere indirgediniz, ne günah,ne kul hakkı, ne liyakat,hiç bir şey bırakmadınız.