Akbelen Ormanı için beklenen gün geliyor: Keşif yapılacak

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de açılması planlanan kömür ocağı için 700 dönümlük ormanlık alanın kesilmesine karşı nöbet tutan köylüler yarın mahkeme tarafından yapılacak keşfi bekliyor.

Akbelen Ormanı için beklenen gün geliyor: Keşif yapılacak

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy sınırlarında termik santraller için kömür ocağı açmak üzere kesilmesi planlanan 700 dönümlük ormanlık alanı korumak amacıyla yaklaşık iki aydır nöbet tutan köylüler ve çevreciler, yarın mahkeme heyeti ve bilirkişinin yapacağı keşfi bekliyor.

Köylülerin avukatı İsmail Hakkı Tanal, “7 Eylül Salı günü saat 13:00’te, İkizköylülerin çok uzun süredir beklediği bilirkişi heyeti Akbelen ormanına keşif için gelecek. Akbelen ormanında ‘açık maden işletme izninin’ iptali için açtığımız davada bilirkişi keşfi sırasında hep birlikte ‘Akbelen ormanlarını vermeyeceğiz’ diyoruz. Buradaki çığlığı tüm Türkiye’nin duymasını istiyoruz” dedi.

DÜNYA TEMİZ HAVA GÜNÜ’NDE

Atal, açıklamasının devamında, “Tam da 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü’nde yapılacak keşif için kömürün bir gelecek olmadığını, termik santrallerin halkı zehirlemeye devam ettiğini ve Akbelen ormanının bu bağlamda ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU

Keşif tarihi, ilk olarak 30 Temmuz 2021 olarak belirlenmişti. İkizköylülerin daha geniş bir bilirkişi heyeti talebi doğrultusunda yaptığı itirazla birlikte Orman Genel Müdürlüğü ve davaya taraf olan Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. de bazı itirazlarda bulunmuş, bu nedenle 30 Temmuz’da yapılacak bilirkişi keşfi iptal edilmişti. Yeni tarih ise yürütmeyi durdurma kararından çok kısa süre sonra 7 Eylül 2021 olarak belirlendi.

ŞİRKET MAHKEME KARARINA RAĞMEN İŞ MAKİNALARI İLE KÖMÜR ÇIKARMA İŞLEMİNE DEVAM ETTİ

Akbelen ormanının kömür madeni için yok edilmek istenmesiyle ilgili süreç ilerlerken 12 Ağustos günü mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Bu kararın ardından İkizköylüler ve Akbelen gönüllülerinin nöbete devam edip etmeyeceği merak konusu olmuştu. Köylüler ve gönüllülerden, mahkemeden nihai karar çıkana kadar nöbeti sürdüreceklerine dair açıklama gelmişti. Devam eden iki ayrı davada yürütmenin durdurulması kararı verilmesine rağmen YK Enerji şirketi, bir kısmı arkeolojik kazı alanı olan bölgede kömür çıkarma çalışmasına devam etmişti. İkizköylüler ve Akbelen nöbetine katılan vatandaşlar, mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarını yok sayarak bölgede çalışmaya devam eden şirket hakkında şikayette bulunmuştu.

YORUM EKLE