Akkuyu Nükleer A.Ş.'den işçi eylemleri hakkında açıklama

Akkuyu Nükleer A.Ş., Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaatında çalışan işçilerin eylemine ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, 'Ayrıca, basına yansıyan ve yaşam koşullarını konu alan haberlere ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yaşam alanlarında yapılan denetimler de devam etmektedir. Denetim sonucu uygunsuzlukların tespit edilmesi durumunda bunların giderilmesi için yönetime uyarı gönderilecektir' ifadeleri yer aldı.

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den işçi eylemleri hakkında açıklama

Mersin'de Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçiler, ağır şantiye koşulları ve yatakhane odalarının 6 kişiliğe çıkartılmasına tepki göstererek eyleme çıkmıştı.

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, birkaç alt yüklenici firmanın odalardaki yatak sayısının artırılması yönündeki talebinin kabul edilmediği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yaşam alanlarında yapılan denetimler de devam etmektedir. Denetim sonucu uygunsuzlukların tespit edilmesi durumunda bunların giderilmesi için yönetime uyarı gönderilecektir" ifadeleri yer aldı.

Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

banner112
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nükleer güç santrali (NGS) olan Akkuyu NGS’nin 4 ünitesinin tamamında tam ölçekli inşaat ve montaj çalışmalarına başlanmış olması nedeniyle, inşaatın en yoğun aşamasına gelinmiştir. Bu sebeple projede sürekli olarak nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Projede çalışan işçileri Akkuyu NGS şantiyesinin yakınında barındırabilmek amacıyla, bölgede yaşam için gerekli tüm araç ve gereçlerle donatılmış geçici yerleşim alanları kurulmuştur.

Birkaç alt yüklenici firma, proje kapsamında istihdam edilen işçi sayısındaki artış nedeniyle, şu anda yaklaşık 5 bin 700 kişinin yaşadığı Sipahili’deki yerleşim alanının yönetimine odalardaki yatak sayısının artırılması yönünde talepte bulunmuştur. Ancak, yapılan değerlendirme sonucunda, kapasite artışına ilişkin bu talebin uygun olmadığına karar verilmiştir.

Ayrıca, basına yansıyan ve yaşam koşullarını konu alan haberlere ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yaşam alanlarında yapılan denetimler de devam etmektedir. Denetim sonucu uygunsuzlukların tespit edilmesi durumunda bunların giderilmesi için yönetime uyarı gönderilecektir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. için sağlık ve güvenlik gerekliliklerinin sağlanması en önemli önceliklerinden biridir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER