'AKP iktidarı evsizler ordusu yaratacak'

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) konut fiyatlarında kira artış oranını yüzde 34,46 olarak açıklamasına tepki gösterdi. Balık, "AKP iktidarı evsizler ordusu yaratacak" dedi.

'AKP iktidarı evsizler ordusu yaratacak'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan enflasyonunu yüzde 69,97 olarak açıklamıştı. TÜİK'in açıkladığı verilere göre ise konut fiyatlarında kira artış oranı yüzde 34,46 olarak gerçekleşti. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, TÜİK'in konut fiyatlarında kira artış oranını yüzde 34,46 olarak açıklamasına tepki gösterdi. Balık, "AKP iktidarı evsizler ordusu yaratacak" başlıklı bir açıklama yayınladı.

Balık, "Konut fiyatlarındaki artış sürerken, veriler tam anlamıyla TÜİK tarafına yansımasa da, yurttaşlar yakından hissetmektedir" dedi. 

banner112
"EVSİZLİK SORUNU YAŞANMASI KAÇINILMAZ OLACAKTIR"

Balık açıklamasının devamında şunlar kaydetti:

"AKP Hükümeti’nin ülkeyi mülteci kampına çevirme sevdası konut fiyatları ve kiralarında talep patlamasına sebep oldu. Sığınmacılara yapılan yardımlar ve tanınan ayrıcalıkların ve para ile vatandaşlık satılması gibi nedenlerle büyük şehirlerin demografik yapısının bozulmasının yanı sıra konut sıkıntısı yaşanmaya başladı. Son 1 yılda konut kiraları neredeyse 5 kat yükseldi.

Ayrıca, Ekonomi bilimi ile inatlaşan AKP iktidarının yarattığı dar boğaz inşaat sektörü maliyetlerini yüzde 150 oranında artırarak neredeyse durma noktasına getirmiştir. Bir de bunlar yetmezmiş gibi Ticaret Bakanlığı’nın geçen haftalarda yaptığı düzenleme ile yabancıya konut satışını döviz kazandırıcı hizmetlerin kapsamına alması ileriki günlerde konut fiyat ve kiralarının katlanarak artacağını göstermektedir.

AKP iktidarının oturum alan yabancı ülke vatandaşları sorunu ve mevduat faizleri ile inatlaşmayı bırakıp bir an önce yurttaşlarını yararına hareket etmesi gerekmektedir. Aksi halde iyice çığırından çıkan ekonomik krizle birlikte bir de evsizlik sorunu yaşanması kaçınılmaz olacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER