AKP İstanbul İl Başkanı'ndan ticari atak

AKP İstanbul Başkanlığı’na 3 ay önce sürpriz bir şekilde getirilen Osman Kabaktepe, 24 Mayıs’ta yeni bir şirket kurdu.

AKP İstanbul İl Başkanı'ndan ticari atak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini kaybeden AKP’nin, İstanbul il başkanlığına getirdiği Osman Kabaktepe’den ticari atak... Kabaktape, il başkanlığına getirilmeden 20 gün önce, “Bilge Uluslararası Tic. Ltd. Şirketi’ndeki hisselerini ortağı Hacı Dursun Bozo’ya devrederek şirket ortaklığından ayrılmıştı.

YABANCI VEYA YERLİ SERMAYE

Kabaktepe’nin 2 hafta önce kurduğu şirketin adı “Rika”, Arap harfleriyle yazılan ve çok sık kullanılan yazı biçimine verilen addan geliyor.

Firmanın iş konusunun ilk maddesinde “her türlü malın ve hizmetin ihracatı, ithalatı, transit ticareti, kıyı ticareti, sınır ticareti, alımı, satımı ve pazarlaması konularında faaliyette bulunmak” olduğu belirtilmiş.

İkinci maddede ise şöyle deniyor:

“Ülke içinde ve ülke dışında yabancı veya yerli sermaye ile ortak girişimlerde bulunmak. Çeşitli iş ve sanayi kollarında ortaklıklar ve şirket kurup faaliyetlerde bulunmak.”Pazarlama ve danışmanlık hizmeti vermek de firmanın konuları arasında.

İKİ ORTAK AFRİKA'DAN

Kabaktepe’nin 2019’da kurulan “Trans Lojistik ve Dış Tic. A.Ş.” adlı bir şirkette daha ortaklığı bulunuyor. 3 ortaklı olarak kurulan şirketin diğer iki ortağı olan Abubekir Salim ve Mohamed Paruk’un ikamet adresi Güney Afrika Cumhuriyeti. Söz konusu şirkettin yönetim kurulu başkanı ise Abubekir Salim. Salim’in yönetim kurulu üyesi olduğu “Anatrica Uluslararası Maden Ve Kimya Yatırımları Anonim Şirketi”nin adresiyle Kabaktepe’nin yeni kurduğu şirket aynı adreste bulunuyor. 

KABAKTEPE KİMDİR

Osman Nuri Kabaktepe, 1 Aralık 1970’te Ordu doğumlu. Fatsa İmam Hatip Lisesini bitiren Kabaktepe Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisinde çeşitli görevler üstlendi. Kurucu başkanı da olduğu Saadet Partisi İstanbul il yönetimi ve partinin Genel İdare Kurulu üyeliği görevinde bulundu. 2004 yerel seçimlerinde SP’den Fatsa belediye başkan adayı oldu. İlim Yayma Cemiyeti ve TUGVA yüksek istişare kurulu üyeliği de yapan Kabaktepe 2016’da Maarif Vakfı yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 24 Şubat 2021 tarihinde AKP İstanbul İl Başkanlığı’na getirilen Kabaktepe’nin, AKP üyesi olmadığı iddia edilmişti.

YORUM EKLE