AKP'li belediye daha önce Ensar Vakfı'na tahsis ettiği binayı şimdi de İHH'ye tahsis etti

AKP’li Osmangazi Belediyesi’nin, daha önce gerici Ensar Vakfı’na tahsis ettiği tarihi binayı şimdi de İHH’ye 10 yıllığına ve ücretsiz olarak tahsis ettiği açığa çıktı. Sayıştay denetçileri, bu işlemi mevzuata aykırı buldu. İHH ise KRT'ye gönderdiği açıklamada iddiaları kabul etmedi.

AKP'li belediye daha önce Ensar Vakfı'na tahsis ettiği binayı şimdi de İHH'ye tahsis etti

Çakma UNESCO ödülüyle gündem olan Bursa’nın AKP’li Osmangazi Belediyesi, yeni bir tahsis skandalına imza attı. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; AKP’li belediyenin, daha önce Karaman’daki öğrenci yurdunda kalan çocuklara cinsel istismar skandalıyla gündeme gelen gerici Ensar Vakfı’na tahsis ettiği tarihi binayı, şimdi de İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’na (İHH) tahsis ettiği açığa çıktı.

Osmangazi Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün Belediye Meclisi’ne gönderdiği yazıya göre, 2020 Yılı Denetim Raporu’nu hazırlayan Sayıştay denetçileri, belediyenin mülkiyetinde olan bin 595 metrekare büyüklüğündeki tarihi Abdal Kültür Evi’nin bedelsiz olarak 10 yıl süreyle İHH’ye tahsis edildiğini tespit etti. Sayıştay denetçileri, İHH’ye yapılan bedelsiz tahsis işleminin mevzuata aykırı olduğunu belirtti.

Belediye Meclisi’ne gönderilen yazıda tahsis işleminin iptal edilip edilmeyeceği soruldu. AKP’li belediyenin tahsis işlemine ilişkin kararı ise önümüzdeki aylarda netleşecek. Ayrıca, AKP’li belediyelerin Sayıştay kararlarına rağmen mevzuata aykırı olsa da bedelsiz tahsis işleminde ısrar ettiği de biliyor.

Belediyenin mülklerini ücretsiz olarak vakıflara tahsis etmesinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Osmangazi Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Belediyelerin hizmet yapmak için vakıflara ihtiyacı yoktur. Çünkü zaten görevi belde halkının müşterek ihtiyaçlarını karşılamak ve hizmet etmektir. Mülkiyeti belediyeye olan ait Abdal Kültür Evi geçmişte de Ensar Vakfı’na tahsis edilmiş ve bu tahsis işlemi CHP Osmangazi Belediye Meclis üyelerinin açtığı davayla İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu defa da aynı kültür evi ücretsiz olarak 10 yıllığına İHH’ya tahsis edilmiştir.”

GERİCİ ÖZBAĞ’A DA TAHSİS

“CHP’li meclis üyeleri olarak bizler Osmangazi Belediyesi’nin tüm imkânlarının ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılmasını istiyoruz” diyen Yılmaz, belediyenin bir başka gerici derneğe daha bina tahsis ettiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Osmangazi Belediyesi, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne olan ait Karabaş-i Veli Kültür Merkezi’ni restore edip Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiraladıktan sonra, Allah olduğunu ima eden Mustafa Özbağ isimli bir şahsın derneğine uzun yıllar bedelsiz olarak tahsis etmişti. Belediyemiz yine vakıflar aracılığıyla Suriye’ye yardım tırları da göndermiştir. Osmangazi Belediyesi’nin taşınmazlarının ve bütçesinin bir kısmını vakıflara aktarması, gerek 2019 ve gerekse 2020 yılı Sayıştay Denetim Raporları İle mevzuata ve hukuka aykırı bulunmuştur.”

BELEDİYE RESTORE ETMİŞTİ

Abdal Kültür Evi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan, zamanında tahıl ambarı olarak kullanılan, yığma taş özelliğine sahip bir yapı. Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilen binanın kültür merkezi olarak kullanılacağı, avlusunda eğitim alanları, atölyeler, kütüphane, sergi ve konferans salonlarının bulunacağı açıklanmıştı.

‘İHH’DEN IŞİD KAMPINA YARDIM’ İDDİASI

Tarihi binanın tahsis edildiği İHH, son olarak 10 Ekim Katliamı davasında IŞİD bölgesine yardım gönderdiği iddiasıyla gündeme geldi. Davanın son duruşmasında tanık olarak dinlenen Merve Dündar, Suriye’de IŞİD bölgesinde kalırken İHH üzerinden gelen erzak yardımlarını ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını anlattı.

İHH AÇIKLAMA GÖNDERDİ

İHH adına Yıldırım Hukuk Bürosu'ndan avukat Uğur Yıldırım yukarıdaki haber nedeniyle açıklama gönderdi. Yapılan açıklamada, "Belirtmek isteriz ki söz konusu bina, belediye tarafından müvekkil vakfa tahsisli değildir. Buna ek olarak haberdeki bina ile müvekkil vakfın hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 14:54
YORUM EKLE