AKP'li belediye ineklerin içtiği suyu bile faturaya bağladı

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi, köyde ineklerin içtiği suyu bile faturaya bağlayınca köylü kadınlar isyan etti, ”Su dağdan, ceza TİSKİ’den” dedi. 10 ineğin ayda 9 ton su içtiğini söyleyen köylüler, bunu karşılayacak imkanlarının olmadığını, su sayacı takmak istemedikleri için her eve 1.750 lira ceza kesildiğini söyledi.

AKP'li belediye ineklerin içtiği suyu bile faturaya bağladı

37 CHP Milletvekilinin üç gün süren Ordu, Giresun, Trabzon çalışma programı sona erdi. 

Gezinin son günü Trabzon’un Çaykara ilçesinin Karaçam Köyü’ne giden CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, bir dokundu bin ah işitti. 

Trabzon Belediyesi’nin “büşükşehir”statüsü alması ile Karaçam belde belediyesinin kapatılarak köye dönüştürüldüğünü ve Trabzon Büyükşehir Belediyes’ne bağlandığını  ifade eden köylüler , Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) ‘nin köyde hayvanların içtiği suyu bile faturaya bağladığını belirterek isyan ettiler. 

Karaçam’a milletvekilinin geldiğini duyan köylü kadınlar işlerini bırakarak köy merkezinde dertlerini CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’a anlattılar. Yüksek rakımdaki Karaçam’da çay ve fındık olmadığını, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu dile getiren köylüler, TİSKİ’nin hayvanların içtiği suyu bile faturalandırarak geçim kaynaklarına büyük darbe vurduğunu ifade ettiler.

Köyde mutfakta, ev işlerinde kullandıkları suyun faturasını zaten ödediklerini kaydeden köylüler, “ Dağdan akıp gelen suyu yıllar önce köylüler borularla evlere bağlamıştı. TİSKİ hiçbir alt yapı çalışması yapmadan gelip bu suya saat takmak istedi. Saat takmak istemeyenlere 1.750 lira ceza kestiler. Biz üç beş hayvan besleyip tereyağı üreterek çoluğumuzu çocuğumuzu okutuyoruz. 10 inek ayda 9 ton su içiyor. Ürettiğimiz tereyağını satsak bunu ödeyemeyiz. Eskisi gibi  götürü usulü her eve belli bir miktar su parası kesilsin. Yoksa bu köylerde hayvancılık tamamen biter. “ diyerek isyanlarını dile getirdiler.

Karaçam’ın belde statüsünden köy statüsüne düşürülüp Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasından sonra hiçbir hizmet alamadıklarını dile getiren köylü bir kadın “ Köyde hayvan beslemek için kulladığı su ile Trabzon merkezdeki bir kişiye aynı fiyattan su satıyorlar. Karaçam Solaklı Vadisi’nde bulunuyor. 6 tane HES (Hidroelektrik Santrali”)  yaptılar. HES yapılınca elektriği bedava alacaksınız dediler. Ama şimdi ayda 20 gün elektriğimiz kesiliyor. Bizi elektriksiz, susuz bıraktılar. Dilekçe yazıyoruz. Kimse ilgilenmiyor. Kimse sesimizi duymuyor”şeklinde konuştu.


 

YORUM EKLE