AKP'li Meclis üyeleri hakkında suç duyurusu: Ölümle tehdit edildik

Şırnak İl Genel Meclisi’nin HDP’li üyeleri, Meclis toplantısında kendilerini “ölümle” tehdit ettiklerini iddia ettikleri AKP’li üyeler İhsan Gök ve İsmet Öter hakkında Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

AKP'li Meclis üyeleri hakkında suç duyurusu: Ölümle tehdit edildik

Muhalif.com.tr'den Ardıl Batmaz'ın haberine göre;Geçtiğimiz hafta Şırnak İl Genel Meclisinde HDP'li ve AKP'li üyeler arasında tartışma çıktı. Yaşanan tartışma sonrasında basın açıklaması yapan HDP'liler, yaşanan olaydan AKP'lileri sorumlu tuttu. HDP'li üyelerin iddiasına göre; AKP'li İl Genel Meclis Üyesi İsmet Öter'in, oturduğu sandalyeyi HDP’li üyelere fırlatmaya yeltendiği ve "Sizinle dışarıda görüşeceğim" diyerek HDP'li üyeleri tehdit ettiği yer aldı. 

HDP Meclis üyesi ve Grup Eş sözcüsü Nedim Oruç, oturumda yaşanan tartışmaları şöyle aktardı: 

“AKP grubunun vermiş olduğu önergenin gündeme alınması ve oylamasında, verilen önergenin içeriği ve yapılan fizibilite çalışmasının ne kadar doğru temelde yapıldığını bilmediğimizden dolayı ön oylamada geçmedi. Bu nedenle AKP’li grubun sözlü ve fiziki saldırısına maruz kaldık. Bizlere ölüm tehdidi, sözlü ve fiziki saldırının tek bir sebebi var; Daha önce görevden alınan üyelerimize yapılan hukuk dışı muameleye devam edilmek isteniyor."

AKP'Lİ ÜYELER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU: SİLAHLA VE ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ

HDP'li üyeler, AKP'li üyeler İhsan Gök ve İsmet Öter hakkında, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

Yapılan suç duyurusunda, "İhsan Gök ve AKP’li üyeler; tehdit, hakaret ve sataşmalara devam ederken, Beytüşşebap İl Genel Meclis Üyesi olan İsmet Öter elini beline götürerek, bizleri silahla ve ölümle tehdit etti” ifadelerine yer verildi.

Başvuruda, AK Partili İsmet Öter’in, HDP grubuna yönelik, “Meclis grubundaki sandalyeyi almak suretiyle üzerimize saldırmaya çalıştı. Binada bulunan memurların araya girmesiyle silah ve sandalye ile bize yönelik girişmiş oldukları fiziki saldırıları son buldu” denildi.

AKP'Lİ BAŞKAN: ESAS TEHDİT EDEN ONLARDIR 

Konuyla ilgili açıklama yapan AKP Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, HDP’li üyelerin iddialarını kabul etmeyerek, esas tehdit edenin HDP’liler olduğunu belirtti. Erkan, “Hafif bir tansiyon yüksekliği geliştiği doğrudur. Ama bunu farklı yansıtmaları tamamen siyaset devşirme çabasıdır. Esas tehdit eden onlardır. Aba altından sopa gösterip, arkalarına aldıkları dağ ve örgütle tehdit etmeleri de bütün halk tarafından bilinen bir şeydir. Bizim İl Genel Meclis Üyelerimiz birçok defa dediler ki; ‘Yerel basın gelsin meclis oturumunu kayda alsın.’ Bu bizim ne kadar şeffaf çalıştığımızı gösteriyor. Ancak bunu kabul etmediler. Halkın yararına olacak tekliflerimizi reddediyorlar. Çünkü onların hizmet etmek gibi bir derdi yok. Kendi siyasetlerinin yetersizliğinden olsa gerek en ufak bir tansiyon yüksekliğini böyle tehditmiş gibi lanse etmeye çalışıyorlar. Bunların hiçbir tanesi gerçeği yansıtmıyor. Yerel seçimlerden hemen sonra dedik ki ‘Memleketin faydasına atacağınız hangi adım varsa biz bunu destekleriz.’ Ama onların böyle bir yaklaşımı yok. Onlar için ‘AK Parti teklif ettiyse reddedilmeli.’ Uyuşturucuyla mücadele ile alakalı bir çalışma yapıyoruz ret, gençlikle alakalı yapıyoruz ret, köye su lazım ret... İhtiyaç olup olmadığı bunların umurunda değil. Yeter bu halkı bu şekilde oyalamaları. Halk da bıktı biz de bıktık. Bu iddiaları kabul etmemekle beraber, esas tehditi de onlar etmiştir” diye konuştu.

AKP Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan

HDP Meclis üyesi ve Grup Eş sözcüsü Nedim Oruç

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 21:59
YORUM EKLE