AKP'li vekilden halka hakaret!

AKP Çarşamba İlçe Danışma ve Değerlendirme toplantısında konuşan AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş halka hakaret etti. Köktaş, Çarşamba'nın Eğercili Mahallesinde inşaatına başlanan Biyokütle Enerji Santrali'ne karşı çıkan vatandaşlara "geri zekalılar" dedi.

AKP'li vekilden halka hakaret!

AKP Çarşamba İlçe Danışma ve Değerlendirme toplantısında konuşan AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş Çarşamba'nın Eğercili Mahallesinde inşaatına başlanan Biyokütle Enerji Santrali'ne karşı çıkanlarla 2013'te İstanbul'da başlayan ve Türkiye'nin dört bir tarafına yayınlan Gezi eylemlerini bir tuttu. Köktaş, bu eylemlere destek verenlere 'geri zekalı' diyerek hakaret etti.

AKP'liler sosyal medyadan Köktaş'a tepki gösterdi. AKP'li bir sosyal medya kullanıcısı, "Sayın Cumhurbaşkanım, zat-ı alinize olan saygımızdan bugüne kadar 18 yıldır kimi aday gösterdiyseniz arkasında durduk. Ve son seçimde yine % 76 oy vererek desteğimizi sürdürdük. Ancak kibir abidesi vekiliniz Fuat Köktaş sizlere ve kendisine oy veren bizlere 'geri zekalı diyerek hakaret etmiştir. Konuyu zat-ı alinize arz ediyor, saygılar sunuyoruz" ifadelerini kullanarak şu fotoğrafı paylaştı:

İşte o skandal sözler:

Yine aynı toplantıda Köktaş, santral olayına adının karıştırıldığını belirterek ortaya atılan iddiaları cevapladığı sırada salonda bulunan bir vatandaş, santralin zararlı olduğunu belirterek, "Sen milletvekili olarak bu santrali engellemelisin" diye bağırdı. Milletvekili Köktaş, Mithat abi diye hitap ettiği kişiden kendisini dinlemesini istedi ancak vatandaş "Ne dinleyeceğim" diyerek salondan ayrıldı. Vatandaş, 'Ceviz ağaçlarımız, erik ağaçlarımız hep yandı. Yaprakları döküldü" diyerek isyan etti.

İşte vatandaşın isyan görüntüleri:


AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve AKP Çarşamba İlçe Başkanı Taner Özden’in, Eğercili Muhtarı Mehmet Kalebay'ı ikna etmeye çalıştıkları görüntüler de ortaya çıktı.

AKP'li siyasetçilerin ikna turunun görüntüleri:

KÖKTAŞ: MECBUR YAPACAK BUNU

Videoda, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Bu işte var ya, Çarşamba Belediyesi olarak ‘son vereyim’, Büyükşehir Belediyesi’nin bile yetkisi yok. Ya! Yok yok.  Bir yetkimiz yok” dediği ve Milletvekili Fuat Köktaş’ın “Mecbur yapacak bunu” diyerek ve santral için çalışma lisansı alındığını vurgulayarak belediye başkanını desteklediği kaydedildi.

Bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından birçok kesimden tepkiler yağdı.

HALK BURADA SEN NEREDESİN

Çarşamba’nın Abdullah Paşa Meydanı’nda eylem yapıldı. Eyleme Çarşamba’ya bağlı köylerden ve Samsun merkezden çok sayıda yurttaş katıldı. Eylemde kadınların çoklukta olması dikkat çekti.

AKP’li Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan için "Halk burada, Sen neredesin" dövizleri taşındı.

REFERANDUM ÇIĞLIĞI: PARA BABALARI SUSSUN, ÇARŞAMBA HALKI KONUŞSUN

Mitingde havanın, toprağın ve suyun zehirlenmesi tehdidi karşısında çocukların sağlığını koruma kaygıları çeşitli döviz ve pankartlarla dile getirildi. Süleyman Soylu’nun Samsun valisine hediye ettiği lüks araç ile santralle ilgili rüşvet iddiaları arasında bağlantı kuran Çarşambalıların tepkisine, "Para babaları sussun, Çarşamba halkı konuşsun" dövizi eşlik etti. Mitingde Samsun’un yerel siyasetçileri ve bazı meslek odası temsilcilerinin şirketlerle çıkar ilişkileri içerisinde bulunduğu iddiaları teşhir edilirken, konuşmacılar Çarşamba Ovası’nda kurulan santrale isyan ederek, "Referandum istiyoruz" diye haykırdı.

RÜŞVET İDDİALARI...

Öte yandan miting alanında toplanan Çarşambalıların yerel siyasetçilere ve oda temsilcilerine rüşvet iddiaları nedeniyle güvensizliğinin arttığı da gözlendi. Çarşamba ovasının tümüyle sanayiye açılmak istendiği ve santralin bunun bir aşaması olduğu bir süredir söyleniyordu. Samsun Havaalanı’ndan Yeşilırmak’a kadar olan bölgenin Sanayi ve Ticaret Odası’nın desteğiyle sanayiye açılmak istendiği iddiaları, mitingde yapılan konuşmalarla pekişmiş oldu.

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı’nın santrale destek vermesi karşısında mitingde söz alan Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, santrale destek verenlerin, santralin faydasını halka anlatmaları gerektiğini söyledi. Halkın yüzde 75’inin AKP’ye oy verdiğine değinmesi üzerine halktan, “Sattılar bu ülkeyi” tepkisi alan Ergün, “Bu koltuklar baki değil, Çarşamba Ovası da satılık değil” şeklinde yanıt verdi.

Santral için Çarşamba’da referandum yapılması gerektiği savunan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ise kendisine ve Ergün’e santrali desteklemeleri için rüşvet teklif edildiğini belirterek “Madem yaptığınız işten eminsiniz, neden insanlara rüşvet teklif ediyorsunuz? Bana da, Ferda başkanıma da ettiler. Buradan Cumhuriyet savcılarımıza sesleniyorum; çağırın bizi, sizlere isimleri tek tek söyleyelim, biz hazırız” dedi.

SAMKON Başkanı Sezgin Gümüş de, “Çarşamba ovası organik, yerli ve millidir” diyerek AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve “milletimizin ak sakallısı” diye seslendiği Bahçeli ile muhalefet liderlerinden konuya müdahale etmeleri çağrısında bulundu. Çarşamba’da tarım arazilerinin veriminin azot ve bakır fabrikalarıyla yüzde 15, organize sanayiyle yüzde 10, mobil santralle yüzde 13 kayıp yaşadığını dile getiren Gümüş, tarımı baltalayan sanayi bölgelerinin tamamının kaldırılarak tarıma açılması gerektiğini söyledi.

‘PARANIN PROJESİ’

Eğercili Mahallesi muhtarı Mehmet Kalebay da mitingde, kendisi gibi diğer mahallelerin muhtarlarının halka sahip çıkması gerektiği belirtti ve “İki kişi ekmek yiyecek diye on bin insan zarar görecek” dedi. Çaltı mahallesinden bir çiftçi, Twitter’da santrali eleştirdiği için baskı gördüğünü dile getirirken, termik santrale karşı mücadele eden Tekkeköy halkı adına söz alan Gülay Aydın, “Biz on beş bin kişi yürüdük, cop yedik. En çok iki cop yersiniz ama sağlığınızı kazanırsınız” şeklinde konuştu.

Konuşmacılar arasında bulunan SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, Şahin Dağları’ndan Terme’ye Samsun’un farklı ilçelerinde ekoloji mücadelesi verdiklerini hatırlatarak maden ve enerji mevzuatının gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. SAMÇEP üyesi ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın eski Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, projeye göre santralin günlük olarak tonlarca suyu çekip ısıttıktan sonra yeniden toprağa vereceğini, hem çoraklaşma hem canlı organizmaların yok olmasına sebep olacağını söyledi. Tosun “Bu paranın bir projesidir” dedi.

AKP'li vekile toplantıdaki tepki görüntüsü

 AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 22:18
YORUM EKLE