AKP'li vekile 'Kızılderililer' eleştirisi

Eski milli futbolcu, AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan, 'Kızılderililer' adlı kitap çıkardı. Gelecek Partili İbrahim Turhan, Özalan'ın yeni çıkardığı Kızılderililer kitabına gönderme yaptı: "İnsanın hak etmediği ve hakkını veremeyeceği konumlara ge(tiri)lmesi, acıklı derecede gülünç tabloların ortaya çıkmasına yol açıyor. Güzel İzmir ile ilgisi olmayaydı…"

AKP'li vekile 'Kızılderililer' eleştirisi

AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan'ın 'Kızılderililer' kitabı, Nobel Akademik Yayınları'ndan çıktı. Özalan, kitabı neden çıkardığını YouTube'da da yayınlanan bir video ile anlattı.

"Kızılderilileri kimler nasıl katlettiler? Nasıl soykırımlar yaptılar? Topraklarını nasıl istila ettiler? Kendilerine nasıl köle yaptılar? Onları bize nasıl tanıttılar? Günümüzde, Kızılderililerin çileleri bitti mi?" diyen Özalan'ın kitabı sosyal medyanın da gündemi oldu.

"ACIKLI DERECEDE GÜLÜNÇ..."

Gelecek Partili İbrahim Turhan, Özalan'ın yeni çıkardığı Kızılderililer kitabına gönderme yaptı.

Twitter'dan paylaşımda bulunan Turhan, şunları kaydetti: "'Redskins' ( Kızılderililer) Avrupalı göçmenlerin Amerikan yerlilerini tanımlamak için kullandığı ve bütün bir halka yönelik aşağılama içeren ırkçı bir ifade. Bu yüzden ABD başkenti Washington DC'nin Amerikan futbolu takımının Redskins adının patent hakkı iptal edilmişti.

İnsanın hak etmediği ve hakkını veremeyeceği konumlara ge(tiri)lmesi, acıklı derecede gülünç tabloların ortaya çıkmasına yol açıyor. Güzel İzmir ile ilgisi olmayaydı…"

"NASIL SOYKIRIMLAR YAPTILAR?"

Kitabın arka kapağında şu ifadeler yer aldı:

"Kristof Kolomb, bir kâşif miydi yoksa gözünü altın ve hazine hırsı bürümüş bir korsan mıydı? Bartolomé de Las Casas; Kolomb'un seyir defterlerine yazmadığı, sakladığı hangi sırları açıklamıştı? Kızılderililer, 1492 yılından önce nasıl bir hayat yaşıyorlardı? Gerçekten 'vahşi' miydiler? Aztek İmparatoru II. Montezuma, İnka İmparatoru Atahualpa ve diğer başka bazı Kızılderili liderler neden hep aynı davranışları sergilemişti? Bu bir tesadüf mü yoksa tarih kitaplarında bir yanıltma mı var?

Codex Mendoza'nın üstünde hiç durulmayan gerçek neydi? 'Medeni' kolonyalizm niçin gerekliydi? Kurucu atalar arasında yer alan Amerikan başkanları, Kızılderililer hakkında ne düşünüyorlardı? Hangi başkanlar katliam emri vermişti? Kızılderilileri kimler nasıl katlettiler? Nasıl soykırımlar yaptılar? Topraklarını nasıl istila ettiler? Kendilerine nasıl köle yaptılar? Onları bize nasıl tanıttılar? Günümüzde, Kızılderililerin çileleri bitti mi?"

YORUM EKLE