AKP'lilerin Whatsapp yazışmaları ifşa oldu

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, AKP kulislerinde dolaşan “Ya AKP giderse” polemiğinin iktidara yakın muhafazakar camiada da dile getirilmeye başlandığını yazdı.

AKP'lilerin Whatsapp yazışmaları ifşa oldu

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin AKP’li başkanlara yaptığı açıklamanın kulislere yansımasıyla başlayan “Ya AKP giderse” tartışması iktidara yakın muhafazakar camiaya da sirayet etti.

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, Fehmi Koru’nun “Konu artık, bir ihtimal olarak da olsa dile getirilmeye başlandı.” diyerek yorumladığı tartışmanın iktidara yakın muhafazakar camiaya da yansıdığını yazdı.

Taşgetiren, içinde tanınmış hocaların da bulunduğu bir çevrenin iktidar konusunda daha sorgulayıcı hale geldiğini ve yeni arayışlara girdiğini belirterek, "Daha önce de yazdım, bu bir “Ya giderse” ve hemen peşinden gelen “Ya gelirse” kaygısıdır. “Ya giderse”den kasıt Ak Parti iktidarının gitmesi, “Ya gelirse”den kasıt ise CHP’li bir ittifakın gelmesidir. " diye yazdı

"Muhafazakar camianın bu kaygılarını yabana atma eğiliminde değilim." diyen Ahmet Taşgetiren sözlerine şöyle devam etti:

"Ak Parti iktidarı ile en azından özgürlükler alanındaki kazanımlar hayati değerdedir, CHP’li bir iktidarın ise Kılıçdaroğlu ile gelişen bütün değişim görüntülerine rağmen en azından belirsizliklerinden doğan, en azından değişimin yeterince içselleştirilip içselleştirilmediği sorusundan doğan kaygıların dikkate alınması gerektiğini düşünürüm."

MUHAFAZAKAR CAMİADA DOLAŞAN MESAJ

Muhafazakar camiada dolaşan bir WhatsApp mesajında "Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım." değerlendirmesi yapıldığına işaret eden Taşgetiren, yazısına şöyle devam etti:

"Bizde aşağıdan yukarıya denetleme geleneği oluşmuş değil.

Hep söylüyorum, o Halife Ömer’i ikaz eden kişi, üzerindeki elbisenin kumaşını sorgulayan kişi, o kadın haklarına dokunduğunda “Sen Kuran’da Allah’ın verdiği hakkı nasıl kısıtlarsın” diye çıkışan kadının dirayeti…

Nerede onlar? Hikayeden mi ibaret? Birkaç hoca, birkaç alim, birkaç şeyh çıkıp, “Şunlar şunlar yanlış gidiyor” diyebilseydi, muhafazakar camia adına, İslam’ın tüm görünülürlüğü, siyasi alandaki bir kısmı çarpık, bir kısmı problemli manzaralardan ibaret olmazdı.

“Evdeki bulgura razı olalım?” Yooo olmayalım, o bulgur kurtlandı çünkü, böceklendi, mayası değişti…

En azından bunu söyleyelim. Ki bulgurun kurtlardan, böceklerden temizlenmesi mümkünse, mayasının düzelmesi mümkünse o yapılsın.
Sorayım hocalarımıza: Evdeki bulgurun böcekli halinden sizlere yemek yapılsa onu yer miydiniz?"

***

"KORKU İMPARATORLUĞU YERLE BİR OLDU"

Korkusuz yazarı Can Ataklı da, artık AKP'lilerin bile AKP'yi eleştirdiğini yazdı. Ataklı, "Korku imparatorluğu da bir yere kadar tabii." değerlendirmesinde bulundu.

Ataklı'nın bugünkü "Artık AKP’liler bile böyle konuşuyor" başlıklı yazısı şöyle:

Her gün halkın içindeyim.

Herkesle sohbet ediyorum, bazen dert dinliyorum, bazen “ne olacak bu işin sonu?” sorularına cevap yetiştirmeye çalışıyorum.

Daha önceleri de yazdığım gibi çoğu kez benimle aynı görüşte olmayan, AKP’li, MHP’li ya da muhalif olsa da temelde anlaşamadığım görüşleri savunan vatandaşlarla da çok hoş sohbetlerim oluyor.

Açık söyleyeyim şu ana kadar benimle aynı görüşte olmayan hiç kimsenin kötü veya nezaketsiz bir davranışına tanık olmadım.

Son günlerde hem birebir konuştuğum hem de oturduğum yerlerde kulak misafiri olduğum AKP’lilerden inanılmaz çıkışlar duyuyorum.

Anlaşıldığı kadarıyla artık AKP’ye oy verenlerin de burasına gelmiş.

Bir yıl öncesine kadar sokakta konuştuğum insanlar çekingen davranır “Sizi dinliyorlardır, bizim de başımız derde girmesin” derlerdi mahcup ifadelerle.

Artık bu bitti.

Vatandaş iktidardan rahatsızlığını artık korkmadan dile getirmeye başladı.

Ama daha önemlisi AKP’li olduğunu bildiklerim de bulundukları yere bakmadan rahatsızlıklarını yüksek sesle söyleyebiliyorlar.

İki gün önce duyduklarımdan aklımda kalan bazı cümleleri topladım.

Bakın neler söylüyor artık AKP’liler bile:

– Biz AKP’nin kuruluşundan beri yönetimdeyiz, bizimle siyasete başlayanların nasıl zengin olduğuna şahit olduk. Biz ne adamlarının nerelere geldiklerini, ne paralar kazandıklarına, karılarının çocuklarının nasıl lüks arabalara bildiğine gözümüzle gördük.

– Biz 3 Y’yi ortadan kaldıracaktık. Bunlar Yoksulluk, Yasaklar, Yolsuzluk’tu. Oysa şimdi bunların hepsini biz dibine kadar yapıyoruz.

–  Tarikatların emrine girdik. Devleti onlara teslim ettik, sonuç ortada.

–  HDP ile açılım sürecine tüm uyarıları dikkate almadan biz girdik. Tüm tavizleri verdik. Askeri kışladan bayrağımızı indirdiler, ağzımızı açmadık. Apo’nun mesajlarını meydanlarda okuttuk, gıkımız çıkmadı, sonra da bunları biz yapmamış gibi siyasi olarak HDP ile görüşen CHP’yi vatan haini ilan etmeye kalkıyoruz.

– Afrika’ya, oraya buraya yardım yapıyoruz. Kendi vatandaşımız aç. Birçok tanıdığım insan Afrikalılardan daha kötü durumda.

– Çocuklarımız iş arıyor ama ayrıcalıklı bir kesimin böyle bir derdi yok.

–  Üstelik doymak bilmiyoruz. Bir maaş yetmiyor, iki maaş, üç maaş, on maaş alan varmış. Onlar da yetmiyor tüm yakınlarını işe alıyorlar, vatandaşın çocuklarının iş peşinde ömürleri geçiyor.

– Abi biz Genelkurmay Başkanı’nı terörist diye hapse attık yaa, daha ötesi var mı? Sonra da masum diye berat ettirdik. Böyle bir saçmalığı bugüne kadar hangi hükümet yaptı?

– Korona’da milleti evlere kapattık, beş kuruş yardım yapmadık. Yardım almak için Somalili mi olmaları gerekiyor?

Görünen o ki AKP sadece erimekle kalmıyor, bizzat kendi seçmeni en ağır eleştirileri yapma cesareti buluyor artık.

Korku imparatorluğu da bir yere kadar tabii.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 13:27
YORUM EKLE