AKP'nin Abdurrahman Dilipak'a açtığı davada karar açıklandı

AKP Kadın Kolları'nın iktidara yakınlığıyla tanınan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak'a, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yazdığı yazı hakkında açılan davada karar açıklandı.

AKP'nin Abdurrahman Dilipak'a açtığı davada karar açıklandı

Abdurrahman Dilipak, Yeni Akit’te, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yazdığı "AKP'nin papatyaları" başlıklı yazısında “AK Parti içindeki AKP’liler, FETÖ’nün zihniyet ikizi gibi davranıyorlar. Hem uluslararası fonlarla destekleniyorlar hem de kamu fonlarını kullanıyorlar. Malum ‘Yeşil Sermaye’ de bunlara sponsor olabiliyor. Koç kadar, Sabancı kadar, Eczacıbaşı kadar bizim ‘Yeşil sermaye’ davasına sadakat gösterip, bu fahişelere ve onların türevlerine karşı seslerini yükseltebilecekler mi? Konfeksiyoncu, gıda zinciri, finans kuruluşu, ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz!" demişti. Söz konusu yazıda AKP’li kadınlara hakaret edildiği gerekçesiyle dava açıldı.

Ankara 35. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Dilipak’a 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi. Kararın ardından Dilipak’ın avukatı “Ceza davası ile bağlı kalınması yerleşik içtihatlar gereği gerekmektedir. Bu nedenle mahkemenin ara karardan dönmesini talep ediyoruz” dedi.

banner112
Dilipak’ın verdiği savunma şu şekilde:  

Ceza dosyasının bekletici mesele yapılmasını talep ediyorum çünkü bu yazıların yazılmasından önce istişare toplantılarında bulundum. Hatta İsrafil Kışla ve Yalçın Koçak, Erman Tuncer ve Sırrı Çağlar’ın da konuya ilişkin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum. Çünkü bu kişiler ceza dosyasına dayanak soruşturma aşamasında tanıklıklarına başvurulmuştur. İlgili ceza dosyasındaki yargılamada matufiyet konusundaki tüm itirazlar değerlendirilecektir bu sebeple mahkemenizdeki yargılamada bu hususun tespiti şart olduğundan bekletici mesele yapılmalıdır.

Savunmaların ardından Abdurrahman Dilipak’a 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi.

YORUM EKLE